Krušné hory

V minulosti neprávem opomíjené a těžce zkoušené Krušné hory si konečně získávají své zasloužené místo mezi ostatními horskými masivy. Svým návštěvníkům totiž mají rozhodně co nabídnout a oproti ostatním českým a moravským horám mají jednu velkou výhodu – potkáte tu nesrovnatelně méně turistů. Už dávno neplatí, že by krušnohorské lesy byly více znečištěné a poničené než v ostatních oblastech. Právě naopak. Zdejší příroda vás okouzlí neuvěřitelně živými barvami, které se neustále mění spolu s ročním obdobím. Dlouhé roky osidlování navíc zanechaly v místní krajině své nesmazatelné stopy, které se můžou stát lákavými cíli vašich výletů.

Snad v žádných jiných českých horách nenajdete tolik různých obcí a vesniček. Pravdou je, že jediným účelem jejich výstavby bylo využití obrovského nerostného bohatství, které Krušné hory kdysi štědře nabízely. Ale i když jsou dnes doly dávno uzavřeny, krušnohorská městečka si dál žijí vlastním životem.

Stejně jako ostatní krušnohorské obce se může i Boží Dar chlubit úspěšnou hornickou minulostí. Má ovšem v rukávu jedno eso navíc – jeho poloha (1028 m.n.m.) mu zajišťuje titul nejvýše položeného městečka ve střední Evropě. Většina starších památek bohužel shořela při velkém požáru roku 1808. Přesto tu najdete několik architektonických skvostů, které stojí za prohlídku – např. barokní kostel sv. Anny nebo klasicistní radnice. Přímo na náměstí začíná naučná stezka Božídarské rašeliniště, která vám ukáže největší přírodní rezervaci v Krušných horách. Další příjemná procházka vás čeká, vydáte-li se po trase Blatenský příkop. Stezka podél technické památky z 16. století vás dovede až do obce Horní Blatná. Dnes je Boží Dar populárním horským střediskem, kam každoročně přijíždějí tisíce turistů z Čech i zahraničí. Obrovské plus bylo otevření hraničního přechodu do Německa roku 1971.

Klínovec nedosahuje závratných výšin krkonošské Sněžky, zato ale svým návštěvníkům nabízí daleko přívětivější tvář se snadnou dostupností a ubytovacím zázemím. S nadmořskou výškou 1244 m je Klínovec nejvyšší vrchol Krušných hor – v létě oblíbený cíl pěších i cykloturistů, v zimě pak vyhledávané lyžařské středisko.

O magické kráse Krušných hor se ale nejlépe přesvědčíte sami, pokud se v těchto končinách rozhodnete strávit alespoň pár dní.