Rady pro výběr štípačky dříví

Jak vybrat vhodnou štípačku dřeva

Štípače dřeva na bázi hydraulického posunu štípacího klínu patří v současné době k populárnímu sortimentu. Spousta domácností se vrací k dřevu jako k cenově dostupnému topnému  materiálu. Pro jeho přípravu je ideální použít štípačku dřeva, která výrazně šetří čas a námahu při jeho zpracování, což je hlavní důvodu k nákupu. Jaká kritéria je třeba sledovat při jejím výběru? Štípačky dřeva dělíme na horizontální a vertikální a podle druhu pohonu hydrauliky na elektrické nebo benzínové.

Jak vlastně štípače dřeva fungují?

Každá štípačka dřeva pohání elektrickým nebo čtyřdobým spalovacím motorem svůj hydraulický okruh. Ve spodní části štípače je umístěna štípací lavice, která nahrazuje klasický špalek a slouží tak, jako pevná a stabilní opora pro štípaný kus dřeva. Po uvedení štípacího klínu pomocí hydrauliky do pohybu, klín plynulým pohybem narazí na střed polena a bez potíží jej rozštípne.

Horizontální nebo vertikální typ. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Horizontální štípače dřeva pracují ve vodorovné poloze a jsou méně výkonné nežli vertikální štípačky dřeva. Jsou určeny k méně frekventovanému štípání spíše měkčího dřeva na špalky do průměru cca 22 centimetrů. Vertikální štípače dřeva jsou oproti horizontálním výkonnější, lze je používat denně a ty nejlepší zvládnou štípání polen tvrdého dřeva i přes….. pokračování v sekci Štípačky dříví