Srp 132012
 

Pokud se rozhodneme koupit mikroskop, měli bychom si nejprve ujasnit jaký typ předmětů chceme nejvíce pozorovat. Mikroskopy slouží k pozorování různých preparátů, trojrozměrných předmětů jako jsou vlasy nebo vlákna, dále můžeme mikroskopem pozorovat organismy, kovy, minerály či různé živé organismy. Mikroskopy tak můžeme dělit na ryze začátečnické, dětské mikroskopy, školní mikroskopy, laboratorním mikroskopy nebo stereoskopické mikroskopy, fluorescenční, metalografické, laboratorní technické mikroskopy.

Mikroskop je velmi přesný optický přístroj a k tomu, aby vám dobře sloužil mnoho let je důležité dodržovat několik důležitých doporučení. Především mikroskop by měl sát na pevném a rovném povrchu. Po každém pozorování dobře opláchněte podložní i krycí sklíčko. Buďte velmi opatrní, jelikož hrany sklíček jsou ostré. Pokud nepozorujete, vždy přikryjte okulár mikroskopu krytkou. V případě že nebudete mikroskop delší čas používat, vyjměte baterie, dejte jej zpátky do původní krabice, nebo alespoň překryjte čistou látkou či igelitovou folií, aby se na něj neprášilo. Jestliže potřebujete mikroskop přenést opatrně jej jednou rukou vezměte za stojan zespod a druhou rukou musíte přidržovat úchyt v rameni mikroskopu.
Pokud máme určeno, co chceme pozorovat a v jaké oblasti zaměříme se nyní na kvalitu mikroskopu. Pro kvalitní mikroskop není tak důležité jeho celkové zvětšení jak rozlišení detailu. Je zapotřebí aby mikroskop byl schopen velice dobře zaostřit i při tom největším zvětšení. Zvětšení mikroskopů začíná například u dětských a žákovských přístrojů na hodnotě okolo 400x, laboratorní mikroskopy mohou dosáhnout zvětšení více jak 2000x. Za zmínku určitě stojí něco z historie mikroskopů. Dle historických pramenů byl jeden z prvních čočkových mikroskopů sestrojen v roce 1590 panem Jensenem, který byl brusič skla a diamantů. Jeho první pokusy v oblasti mikroskopů pak výrazně zdokonalil optik Antonio van Leeuwenhooek, který se podílel nejen na tvorbě vlastních mikroskopů, ale také položil základ celé mikrobiologie. Mimo jiné objevil pomocí mikroskopu oběh krve, v krvi našel červené krvinky, pozoroval také povlak ze zubů nebo vlastní sperma.
Z čeho se vlastně mikroskop skládá? Mikroskop má tři hlavní součásti. Za prvé je to objektiv, který zvětšuje obraz pozorovaného předmětu.Obraz je nejen zvětšený, ale také převrácený. Pomocí okuláru můžeme sledovat obraz předmětu, vlastním okem. Obraz je převráceny, zvětšený a zdánlivý. Vzájemnou polohu mikroskopu a okuláru nastavujeme pomocí tubusu mikroskopu.

 Posted by at 11.30

Sorry, the comment form is closed at this time.