Srp 262012
 

Noční vidění je optický přístroj podobný dalekohledu. Stejně jako ten, si noční vidění můžete pořídit jako monokulár, nebo binokulár. Noční vidění pracuje se zbytkovým světlem, které zesiluje a vy tak můžete zesílený obraz nazelenalé barvy vidět v okuláru. Zbytkovým světlem rozumějte světlo měsíce, či hvězd. A čím je zbytkového světla více, tím máte zajištěno lepší pozorování.  Nečekejte však, že noční vidění vám umožní pozorovat v úplné tmě. Noční vidění potřebuje alespoň minimum světla. Přestože občas je nutné „prozkoumat“ oblast, kde se byste zbytkové světlo těžko hledali, např. v podzemí, lze na přístroj nočního vidění namontovat přísvit.

Tento infračervený přísvit je pro lidské oko prakticky neviditelný. Základní stavební částí nočního vidění je tzv. elektrooptický měnič – EM. Jeho „úkolem“ je usměrňovat a zrychlovat fotoelektrický proud. Podle optiky a měniče se odvíjí kvalita nočního vidění.  Na tomto základě se přístroje pro noční vidění rozdělují na generace a to generace I-IV.

Pro běžného uživatele jsou vhodné přístroje generace I a II s mezistupněm I+ a II+.  Rozdílnost mezi těmito dvěma generacemi je v zesílenosti světla a citlivosti fotokatody. Přičemž u přístojů II generace je oproti I generaci již zabudován speciální mikrokanálkový zesilovač elektronů. Životnost přístrojů nočního vidění těchto generací se pohybuje mezi 1500-3500 hodin provozu.

Noční vidění prvních dvou generací patří mezi nejprodávanější, komfortní a jsou cenově dostupné pro běžné uživatele.  Tím jsou např. lovci, myslivci a milovníci přírody, kteří díky tomu mohou pozorovat noční život v přírodě. Noční vidění generace II+ a vyšší patří již do skupiny profesionálních přístrojů. Pro vojenské a obranné složky jsou přístroje III generace. Pro běžného zákazníka finančně velmi náročné.

Digitální noční vidění YUKON Ranger 5×42. U tohoto přístroje můžeme použít nálepku univerzální. Tento přístroj díky konstrukci s moderní digitální technologií umožňuje velmi efektivní pozorování. Má ruční i automatickou regulaci jasu a kontrastu. Díky klasickému video výstupu a následnému připojení externích zařízení můžete pozorovaný obraz sledovat na monitoru, popřípadě jej i nahrávat.  Přístroj je vybaven velmi výkonným infra přisvícením, díky němu je možné pozorovat v podmínkách horšího osvětlení, nebo na větší vzdálenosti. Má poměrně dlouhou provozní dobu a to až 10 hodin.  Nízká hmotnost tohoto přístroje – 0,65kg a  ergonomický tvar umožňuje velmi pohodlné a pevné držení v ruce. Kromě toho má nezávislé napájení vlastním zdrojem, nebo za použití zdroje externího, což může být např. 12V adaptér, nebo zásuvka na autozapalovač.

U přístrojů nočního vidění závisí na síle zbytkového světla, kontrastu mezi pozadím a pozorovaným objektem. Mluvíme o rozlišovací vzdálenosti a rozpoznávací vzdálenosti. Noční vidění vám neumožní vidět úplné detaily, jako dalekohled, dalekohled pro noční vidění vám umožňuje orientovat se ve  tmě, vidět postavy, ne detaily tváře. Uvidíte celek, nikoliv detaily. Takže bude platit, že čím více zbytkového světla a čím větší bude pozorovaný objekt, tím kvalitnější obraz.

 

Sorry, the comment form is closed at this time.