Srp 092012
 

Ať už máte motorovou pilu Stihl, Husqvarna nebo od jakéhokoliv jiného výrobce, hobby, farmářku nebo profi motorovou pilu, tak mezi základní pracovní návyky by měla patřit pravidelná péče a údržba motorové pily.  Mezi nejběžnější neduhy nečištěné a neudržované řetězové pily patří celkově špinavá pila, nadměrně volný a tupý řetěz, nerovnoměrně opotřebovávaná lišta s otřepy  a  zanesený, špinavý vzduchový filtr. Vodící lišta řetězu bývá ucpaná a nedostatečně mazaná. Nejběžnější údržbu motorové pily je schopen každý kdo pracuje s motorovou pilou provést sám. Pro odbornější údržbu jako například přebroušení řetězu vyhledejte odborný servis.

 

Pro běžnou péči o motorovou pilu si vystačíme jen s malým množstvím potřebného nářadí a pomůcek.  Připravit bychom si měly klíč na svíčky opatřený z druhé strany šroubovákem, technický benzín, štěteček, dřevěný kolíček nebo špachtli a tlakovou maznici.

 

1. Demontáž motorové pily

 

Pokud je řetěz u pily příliš napnutý, nejprve povolíme napínák řetězu. V případě, že je řetěz pily volný, tak jej povolovat nebudeme. Pomocí klíče na svíčky povolíme matku (nebo více matek, záleží na typu pily), která drží kryt řetězu a řetězky.  Po odstranění krytu opatrně sundáme řetěz s lištou. Pomocí technického benzínu a štětečku zbavíme vnitřní i vnější části pily všech nečistot a usazenin. Na rozrušení velkých nánosů použijeme dřevěný kolík nebo dřevěnou špachtli. Řetěz – jednou za čas je vhodné celý řetěz ponořit do nádoby s olejem. Tak se promažou všechny nýty a uvolní se usazené nečistoty. Po vyjmutí  z oleje řetěz motorové pily nechte důkladně okapat.

2. Lišta motorové pily

Mezitím důkladně vyčistěte vodící lištu řetězu. Pomocí dřevěného kolíku a štětečku odstraňte ze všech částí lišty, vodící drážky a mazacích kanálků nečistoty a usazeniny.  Lištu od pily lze také nastříkat vhodným přípravkem typu….pokračování včetně fotek naleznete zde.

 

Sorry, the comment form is closed at this time.