Lis 052012
 

 

Pes je věrným přítelem člověka odedávna. Doprovází ho na lovu, do společnosti, na procházkách přírodou. Doma je přítulným tichým společníkem nebo hlídačem. Každý člověk, dítě, mladý i starý se svým psem často mluví a volá na něj, a proto má každý pejsek své jméno.

Domácí voříšci, kteří tráví veškerý svůj čas u babičky na dvorku, mívají jména obyčejná jako je Alík, Ťapka, Kikina, Pajda, Flek, Bobina. Pokud je to ovšem statný vlčák, bude s největší pravděpodobností Azor, Baron, Ron nebo Asta. Na druhé straně psího spektra sídlí ušlechtilí aristokrati s dlouhými rodokmeny a vznešenými jmény se šlechtickými přídomky. Jejich pojmenovávání se řídí přísnými pravidly, např. že štěňata z jednoho vrhu mají dostat jména začínající stejným písmenem.

Na stránkách Svátky od Centrum.cz můžeme najít seznam se jmény pro psy uspořádaný dvojím způsobem – podle abecedy nebo podle data, kdy slaví svátek. Od A tu najdeme spoustu vhodných jmen. Pro psí kluky třeba Aram, Atyr, Artur, Aton, Apollo, pro fenky Akita, Angela, Alisa, Arina a další a další. V létě máme víc času a třeba bychom chtěli oslavit svátek svého pejska. V tom případě můžeme vybírat podle data. V červenci jsou v psím kalendáři třeba Sany, Rommy, Rek, Paddy, Jessie, Dora, Elza, v srpnu Endy, Tony, Lesan, Bobina, Shelia, Lisy.

Lidé rádi dávají psům jména po psích celebritách – známých hrdinech z knížek, filmů i reálného života. Schválně, jak dlouhý by byl váš seznam psích jmen? Lajka – první pes ve vesmíru, Lassie se vrací, Šaryk a čtyři tankisté, komisař Rex, Dášeňka Karla Čapka, Hurvínkův Žeryk, policejní pes Argo…

 

 

Sorry, the comment form is closed at this time.