Kvalitní filtrace pro vodu

O filtrování vodyse dají napsat stránky více či méně odborného textu, protože jde většinou o technologie, na které někdy závisí naše zdraví nebo alespoň pocity. Jde tedy o odstraněšpatné chuti, nevhodného zápachu nebo i barvy, když má být voda čirá apod. Ono nejde o tyto vjemy našich smyslů, protože za nimi se skrývají různé chemikálie, příměsi, kaly, nečistoty atd. Jak upravit vodu, není proto jednoduché. Nedoceníme-li parametry, bude filtrace neúčinná, ale když filtraci přeženeme, odstraníme i to, co by se odstranit nemělo, třeba některé prvky v pitné vodě, které nám prospívají.

Koupit si filtrační zařízení a filtr je poměrně drahá záležitost, například mezi ty nejdražší patří filtry fungující na bázi reverzní osmózy. Zastavme se ale u této technologie, u které jde o to, že pod tlakem protlačuje vodu přes velejemné póry membrány, které jsou mikroskopické, tedy menší než látky ve vodě obsažené. Filtrace je ale velmi kvalitní, ovšem neměli bychom se do ní pouštět přímo u vod s vysokým obsahem železa a manganu, kde je nutno vodu předupravit. Příkladem mohou být filtry do akvárií.

Ale vraťme se k tomu, že filtrování vodyněco stojí. Stačí však malé zamyšlení, tužka a papír, a již se věc bude jevit jinak. Litr balená vody stojí v průměru 4 Kč a rodina o čtyřech členech by jí měla vypít alespoň 5 litrů denně, ne-li víc. Za to zaplatíme 20 Kč, měčně 600 Kč, za rok 7.200 Kč za 1.800 litrů, což by bylo za vodu z vodovodu tak 200 Kč. A úprava vody, pokud nebudeme chtít vodu kupovat? V tomto případě můžeme doporučit k filtraci např. Atlas FILTR Medium 3P – 3/4 AS, který je určen na úpravu vody pomocí filtru. Jde o nejjednodušší úpravu, kde jsou všechny pevné a ostatní různě velké částice přes více nebo méně poréznímu filtr odděleny od vody. U nás stojí 483 Kč. Filtrační vložku vybereme Atlas RS, což je patrona z polypropylenových vláken a polypropylenu, tedy medium vhodné na filtraci písku, rzi a drobných nečistot do velikosti 50 mikronů, a je proto určená k filtraci pitné vody do jednotlivých bytových jednotek např. v panelových a bytových domech. Cena patrony je 286 Kč, dohromady 769 Kč. Prostým sečtením zjistíme, že ušetříme za rok 800 Kč, a to jsme nezahrnuly položky za to, že se voda používá i na vaření, že zvýšíme trvanlivost různých zařízení v domácnosti, jako je varná konvice atd. a také za dopravu balené vody do domácnosti. Takže jste se rozhodli? Vybírejte dobře a rychle.