Pásová bruska – co a jak

Pásová bruska patří k nejoblíbenějším kouskům nářadí, které najdete v domácí i profi dílně, u kutila, truhláře, prostě kdekoliv. Na jednoduchém principu ubíhajícího smirkového pásu založená pásová bruska má řadu předností, výhod, ale i slabin.

Pásová bruska – princip

Pásová bruska má ze všech brusek největší záběr při broušení – kolem 10g za minutu. Pásová bruska brousí dřevo a jiné materiály brusným pásem o šířce 60 až 100 mm a vyniká tak zejména při broušení ploch. Pásová bruska tak snadno exceluje při rovinném broušení desek, trámů, latí a jiných rovinných ploch, vzácněji na odstraňování rzi z kovových materiálů. Protože jejich nekonečný pás brousí pouze v jednom směru, brousíme jimi dřevo ve směru vlákna nebo dýhování. Použitím pásové brusky předejdeme vzniku nežádoucích kruhových stop, které mohou na rovné ploše zanechat rotační nebo excentrické brusky.

Nekonečný brusný pás vedou dva válce, jeden z nich je hnací a druhý napínací. Čelní pásové brusky brousí pásem menší šířky (obvykle 50 mm). Pás se otáčí na kladce s malým průměrem na brusném rameni, upevněným na přední straně stroje. Takto dokážeme pásem dosáhnout na místa, kam se jiná bruska nedostane. Zvláštností je pásová bruska s delším brusným ramenem, ale úzkým pásem (10 až 20 mm) která opět poslouží ve stísněných a specifických místech, v rozích a podobně. Protože působí také jako pilník, nazýváme tyto úzké pásové brusky jako  pásové pilníky. Kompaktní pásové brusky

Pásová bruska – typy

Existuje několik druhů pásových brusek. Ty nejmenší mají příkon 600 W a jejich hmotnost je maximálně 2,5 kg. Brusný pás pásové brusky je široký od 60 do 76 mm a brousí materiál rychlostí 200 až 400 m / min. Základem takové brusky je většinou hliníková skříň s elektromotorem, který pohání hnací válec prostřednictvím jednoho nebo dvou řemenů. Ve spodní části skříně je mezi dvěma válci leštěná kluzná plocha, která pohání a zároveň vede brusný pás na opracovávaný materiál. Rychlou a snadnou výměnu brusného pásu můžeme u kvalitních brusek většinou realizovat prostřednictvím jedné pojistné páčky. Lepší pásová bruska umožňuje rychlost brusného pásu plynule elektronicky regulovat, což oceníme hlavně u jiných materiálů, než je dřevo. Pro lepší manipulaci dovoluje pásová bruska upevnit přídavné držadlo. To se dá samozřejmě odejmout při práci kolem stěn a ve stísněných podmínkách. Pro zkvalitnění pracovního prostředí a ochranu našeho zdraví jsou brusky vybaveny vlastním nebo přídavným odsáváním. Textilní sáček pohlcuje většinu prachu, který se do něj vhání silným ventilátorem. Alternativou je pásová bruska připevněná přímo na vysavač, čímž šetříme čas potřebný k vyprázdnění sběrného sáčku, a také pomáháme snížit prašnost v pracovním prostředí. Některé profesionální brusky mají zabudovaný mikrofiltr, jehož plochu tvoří lamely skládaného porézního materiálu.