Úhlová bruska a její princip

Elektrická úhlová bruska patří k nejpoužívanějšímu typu elektrického ručního nářadí. Důvod je nasnadě. Díky rozmanitosti příslušenství lze úhlovou bruskou brousit respektive řezat prakticky cokoliv.

Úhlová bruska – princip

Úhlová bruska, v našich krajích se jí říká „flexa“ (značku FLEX si nechala patentovat firma Ackermann + Schmidt) má dvě základní použití: broušení a dělení materiálu. Nedostatek jiných podobně šikovných nástrojů vedl k tomu, že se úlová bruska mnohem více používá k řezání, než broušení.

Princip práce úhlové brusky je zdánlivě jednoduchý. Elektromotor s ozubeným pastorkem, jeho zuby zapadají do zubů talířového kola a na jeho hřídeli je nasazen brusný či řezný kotouč. V samotném elektromotoru skrývá úhlová bruska svůj provní problém. Zákazník má protichůdné požadavky: lehký a tichý přístroj s co nejvyšším výkonem. Proto výrobci stále hledají kompromis. Stejně tak převodovka může být slabým místem úhlové brusky, protože se opět hraje na levné a lehké řešení při zachování funkčnosti a odolnosti.

Úhlová bruska – podrobnosti

Důležitou součástí moderní úhlové brusky je i elektronika, která nejen reguluje otáčky, ale také například hlídá teplotu vinutí motoru a v případě nebezpečí přehřátí motor vypne a udržuje jen otáčky nutné pro rychlejší chlazení. Pokud má úhlová bruska výkon vyšší, než 1,8 kW, i její rozběh je řízen elektronicky, aby nedošlo k přetížení sítě a pojistek. Enormní rozběhový proud nezatěžuje přívodní kabely a jisticí prvky v síti. Vypadne-li v průběhu práce síť a vy máte zaaretovaný vypínač v poloze zapnuto, nemůže se díky elektronice stát, že při znovu zapnutí sítě se vámi odložená zapnutá úhlová bruska sama rozběhne. V takovém případě se musí úhlová bruska opět vypnout a zapnout.

Více než polovina prodaných úhlových brusek je pro kotouče 125 mm. Na druhém místě v používání jsou modely úhlových brusek pro kotouče 230 mm (v r. 2011 to bylo 16 %) a na třetím a čtvrtém místě jsou brusky pro průměry kotoučů 150 mm, resp. 115 mm. Nejméně používané jsou brusky pro kotouče s průměrem 180 mm.

K bezpečnému upnutí kotouče se dlouho používala tzv. upínací garnitura (příruba + matice). Utažení a povolení se dělá speciálním klíčem, tzv. brýlemi. Dnes se stále častěji používají speciální matice, které nevyžadují k utažení ani k povolení žádný klíč. AEG používá tzv. FIXTEC, to je matice s třmenem, který se odklopí, matice se rukou utáhne a třmen se sklopí zpět do výchozí polohy. Kotouč je bezpečně uchycen. Po práci odklopíme třmen, rukou se uvolní matice a kotouč lze sundat z hřídele. Podobná řešení mají i jiní výrobci než AEG, ale řešení AEG – FIXTEC – je prokazatelně nejtenčí a nejméně vadí při práci.

Úhlová bruska je univerzálním vysokorychlostním brousícím a řezacím nástrojem pro domácí i profi dílnu. Pokud je používána správně, udělá spoustu práce a je bezpečná.