Italská kuchyně

Jste zastánci čistě české kuchyně nebo rádi experimentujete? Vyzkoušejte třeba italskou kuchyni. Italové jsou vyhlášení výbornými těstovinami, zajímavými omáčkami na těstoviny a v neposlední řadě je Itálie kolébkou pizzy.

Těstoviny

Jen si dejte pozor, abyste typicky italské jídlo nepokazili nekvalitními surovinami. Typicky českým prohřeškem je používání českých těstovin z pšeničné mouky. Tyto těstoviny se často rozvařují a i z hlediska zdravé výživy nejsou nejvhodnější. Správně by se měly do italských pokrmů (a není to od věci ani u českých pokrmů) používat těstoviny ze semolinové mouky. Semolinové těstoviny jsou z tvrdé pšenice, nerozvařují se a hlavně mají i velmi dobré nutriční hodnoty.

K těstovinám neodmyslitelně patří omáčky

Italové jsou specialisté na různé zeleninové omáčky a pesta, která s oblibou připravují právě k tradičním těstovinám. Na našem trhu se vyskytují italské omáčky na těstoviny a pesta například od známého výrobce Pralina, který má sídlo na jihu Itálie.

Určitě ochutnejte omáčku Pralina Sugo all’Amatriciana (omáčka s pancettou). Na jazyku se vám rozvine typická chuť rajčat ve spojení se slaninou pancetta, s cibulí, česnekem, olivovovým olejem, bazalkou a další zeleninou.

Z pest stojí za ochutnání Pesto Rosso (červené pesto). Ve složení najdete pouze zeleninu a koření, a tak si můžete konečně vychutnat kvalitní pesto bez přídavných chemických látek. Hodí se nejen k těstovinám, ale příjemně vás překvapí i na krajíci chleba s máslem.

A co bruschetty?

Bruschetty jsou v Itálii známé již od 15. století a jedná se vlastně o opečený nebo zapečený chléb. Konzumují se obvykle jako předkrm nebo ke snídani. Nejí se samozřejmě jen tak na sucho. Na bruschetty se dávají různé omáčky, jejichž základem jsou většinou rajčata s různými dalšími ingrediencemi.