Havarijní pojištění

Na rozdíl od povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je havarijní pojištění dobrovolné. Záleží tedy především na každém řidiči, zdali si jej zřídí. Povinné ručení kryje škody na zdraví a majetku třetím osobám, kdežto z havarijního pojištění čerpáte v okamžiku, kdy vlastní chybou způsobíte škodu na svém vozidle, nebo majetku podléhajícímu pojistné smlouvě.

Modelovou situací může být srážka dvou osobních automobilů. Škody protistraně se hradí z povinného ručení. Prostředky, které jsou potřebné k opravě vozidla vlastního, jsou hrazeny z havarijního pojištění.

Na co lze havarijní pojištění uplatnit

Některé pojišťovny spolu se základním havarijním pojištěním, které kryje pouze škody na Vašem vozidle, nabízí i mnoho dalších možností připojištění. V případě poškození vašeho vozidla vandalem využijete například pojistku proti vandalům. Mezi další nejrozšířenější pak patří připojištění čelního skla a zavazadel. Před uzavřením pojistky je vhodné si také ověřit možnosti využití asistenční služby. Existuje dokonce takové havarijní pojištění, které kryje veškeré škody způsobené na Vašem voze. Některé pojišťovny jej nabízí pod názvem „All risk“, jedná se však o velmi finančně nákladné pojištění.

Možnosti uzavření pojištění online

Nejen, že pro uzavření pojištění již nemusíte na pobočku, ale dokonce můžete využít chytrého nástroje havarijní pojištění srovnání, který pomůže vybrat pojistku přímo Vám na míru. Tento online nástroj vyžaduje zadání základních údajů o subjektu pojištění a jeho provozovateli. Za pár vteřin si můžete rychle vybrat z přehledně seřazených nabídek. Nejvyšší výhodou je především rychlost a fakt, že vidíte pouze nabídky vybrané pro Vás. Navíc to zvládne opravdu každý a to z pohodlí svého domova nebo odkudkoliv, kde je přístup k internetu.

Cena havarijního pojištění

U havarijního pojištění je pro výslednou cenu pojistky nejdůležitějším parametrem cena vozidla a jeho stáří. Ve výsledné ceně samozřejmě mají svou váhu i jiné parametry, tyto však nejvyšší. Pojistka na vozidlo v řádu několika málo desítek tisíc korun bude nižší, než u automobilu s cenou přes milion korun. Přesnou cenu získáte využitím online nástroje havarijní pojištění kalkulačka.