Historie dámských punkových účesů

Dívčí punkové účesy mohou být tak výrazné nebo nebo naopak nevýrazné jako to dívce vyhovuje. Protože punk je subkultura rovnosti, alespoň teoreticky, a sebevyjádření je ceněná hodnota kultury, muži i ženy mohou nosit účes, jaký chtějí. Hudebníci jako Kathleen Hanna, Kim Gordon a Debbie Harry, mají velmi mainstreamové účesy. Kdyby nebyly známé, nešlo by je téměř rozeznat jako punkerky nebo alespoň spojené s punkovou scénu. Jiní, jako Penelope Houston (The Avengers) a Soo Catwoman volily očividně punkový vzhled.

Punk 70. let

Role ženy se raných časech punku většinou omezují na: fanynku, přítelkyni nebo zpěvačku. Dříve bylo jen několik vyloženě dívčích kapel, jako The Runaways, ale většina kapel sedmdesátých let byla tvořena kluky a maximálně zpěvačkou.

Ženy, které tento trend pozměnily, jsou Anya Phillips, módní návrhářka a impresário a Vivienne Westwood, módní návrhářka a spoluzakladatelka legendárního London Shop S3x. Westwood si často barvila své vlasy neobvyklými barvami, jako téměř bílá blond a jasná měď.

Většina žen v raném punkové hnutí mělo ofinu. Je to pravda! Všichni od Patti Smith přes Debbie Juvenile, Lydii Lunch až po Nancy Spungen měly ofiny, obvykle s vlasy po ramena.

Punková scéna ve Velké Británii měla větší různorodost účesu. Na mysl vyvchází Soo Catwoman. A taky Jordan. Poly Styren, somálsko-anglická frontmanka X-Ray Spex, nosila vlasy v afro účesu, často s čelenkou.

Punk 80. let

Salón Tish and Snooky’s Manic Panic Hair Dye, otevřený v roce 1977, začal s punk a goth scény. Pankáči začali barvit své vlasy všemi duhovými barvy, někdy i všemi najednou. Ženy se nechávaly stříhat na krátko, holily si hlavy nebo nastylovali do podoby Mohawk. Beki Bondage (Vice Squad) měla modré vlasy s velkým objemem a s bílou blond ofinu.

Pro ostatní punk holky a ženy černé vlasy byly typické černé vlasy. Joan Jett, Siouxsie Sioux, Exene Cervenka a Lydia Lunch měly černočerné vlasy s ofinou a vrstvami, které rámovaly jejich obličej. Jett nosila účes Mullet.

V polovině 80. let Kat Bjelland a Courtney Love, kterým bylo tehdy asi 20 let, navázaly na Nancy Spungen tím, že si barvily jejich vlasy na platinovou blond. Také začali nosit plastové klipy, čímž zvýraznily jejich kinderwhore look.

Punkové účesy osmdesátých let byly poměrně vysoké náklady na údržbu podobně jako punkové oblečení. Objemné vlasy, vlasy na ježka a dlouhé vlasy byly in. S možnou výjimkou skinheadů, pankáčky věnovaly hodně pozornosti svým vlasům.

Punk 90. let

Když se rozjely grunge a riot grrrl, mladé ženy začaly s méně teatrálním, více přirozeným stylem. Přestože některé ženy stále nosily mohawk a mnoho-barevné účesy, mnohé se vrátily k přirozenějšímu vzhledu.

Umělci jako Kim Gordon a L7 ovlivnili tento přirozenější vzhled punku, který byl tvrďácky, aniž by měl vysoké náklady na údržbu. Součástí tohoto byly krátké vlasy, vyholené vlasy nebo s ofinou.

Chystáte  se také na punkový koncert? Nezapomeňte si vybrat také pořádné punkové boty (např. zde). Protože jít na koncert třeba v trekových botech je děsný prohřešek.