Čvn 062012
 

Zdravé nebo Moderní bydlení?

Sklepy, mohutné zdi, opadávající omítka, sedlová střecha, vlhké a sudené stěny uvnitř … to vše je odkaz našich předků ve stavebnictví rodnných domů. Ještě před pár lety bylo záskání nemovistosti po prarodičích velké terno (rodiče samozřejmě ještě ve své bydleli). Mít kde bydlet, první nemovistost ve vlastnictví, to je přeci velká deviza pro mladý pár.

Když pomineme, že předělání takového dědictví do Vašich predstav bude stát spoustu peněz, ale hlavně času, který dnes má málokdo, nikdy se Vám nepodaří zbavit se neřestí onoho stáří základů, zdí, střešního krovu, ale hlavně izolace proti vlhkosti. Takové domy jsou jen pro zlost a jak říká jeden stavební specialista „srovnat se zemí“ a zapomenout na to co to koho stálo úsilí takový dům postavit.
Věřte nestojí to za to … a to jsem ani nezmínil zdravotní stránku věci.

Dnes skutečně nemusíme vybírat mezi Zdravé nebo Moderní, naopak vše jde při použití tzv. suché výstavbě z ucelených stavebních systémů dřevostaveb ruku v ruce. Naše architektonické studio LUCCI design se právě na návrhy takových domů specializuje. Známe možnosti takových stavebních systémů a umíme je řádně využít. Architektonický design není proto omezován na sedlové střechy, malé přesahy, úzká okna, velké terénní úpravy na svažitých pozemcích a naopak těmito možnostmi se snaží odlišit od „standardních chaloupek“.

Klienti za námi chodí s požadavkem na realizaci bydlení na zahradě jejich velkého domu jako vejminek pro rodiče, nebo naopak startovací bydlení pro mladé, které umožní budoucí růst domu dle potřeb. Dokonce jsme z toho důvodu napsali článek „Bydlení na zahradě“

Vězte tedy, že k atraktivnímu designu si můžete připočítat jako závdavek nebo spíše součást moderní sendvičové konstrukce domu také velmi nízké náklady na topení tzv. nízkoenergetický dům a suché prostředí (bez uvolňování přebytečné vlhkosti v konstrukci domu do interiéru) a tím získání tzv. Zdravého bydlení.

Ať jsem radikální „srovnat se zemí“ z počátku nechtěl chápat a odvolával se na Genius loci, které přeci každé místo kde dům stojí téměž 100 let má, dnes po letech strávených ve stavebnictví bohužel musím potvrdit, že ve velkém procentu bych to dnes řekl také.

 

Sorry, the comment form is closed at this time.