„Lékařem či veterinářem“ snadno a rychle. A co dál?

Nejen nedávná novela Veterinárního zákona rozčeřila stojaté vody. V návrhu její prováděcí vyhlášky č. 342 je přehršel kuriózních formulací, které by měly umožňovat, aby laici, po absolvování 10hodinového teoretického kurzu, mohli vykonávat odbornou veterinární činnost. Že by pak chovatelé hospodářských zvířat mohli samostatně vyšetřovat zvířata, popřípadě poté aplikovat injekčně léčiva? Proč tyto neuvěřitelné návrhy v novém předpise? Vždyť chovatelé, pod dozorem veterinárních lékařů, činí mnohé z toho již nyní! Jaká rizika tedy může přinášet vyhláška č. 342?

 

Dnes pesticidy, zítra antibiotika, co bude pozítří?

 

Z posledních zjištění (ČHMÚ – Českého hydrometeorologického ústavu, viz příloha tiskové zprávy) vyplývá, že jsou u nás v celé republice podzemní vody kontaminovány pesticidy, především díky převažujícímu průmyslovému způsobu zemědělství. Nebudou už ale brzy, kvůli neuváženě industriálnímu přístupu k chovu  hospodářských zvířat, ohroženy kontaminací aplikovaných léčiv nejen vody, ale i potraviny?

 

Praktičtí veterinární lékaři se tážou a Karel Daniel, prezident Komory veterinárních lékařů otázku tlumočí: „Kteří chovatelé si vlastně přejí diagnostikovat a dle vlastní vůle poté aplikovat léčiva? V naší terénní praxi se s ničím takovým nesetkáváme. Pokud chovatelé léčiva aplikují, tak vždy na základě diagnózy ošetřujícího veterináře a pod jeho dohledem.“ Samozřejmě existují i rozdíly mezi průmyslovým zemědělcem a malochovem! Tak či onak chovatelé samozřejmě zvířata pozorují, kontrolují jejich zdravotní stav a sdělují ošetřujícímu veterinárnímu lékaři příznaky a poznatky (a to nejen z poslechu, či pohmatu, jak milostivě jmenovitě umožňuje návrh Vyhlášky) či výši změřené teploty – podobně jako toto sděluje matka o svém dítěti humánnímu lékaři. Diagnóza a způsob léčení je ale na odborníkovi!

 

Nikoli rozšiřovat, omezovat

 

Komora veterinárních lékařů podporuje – bohužel nejčastěji jen verbální – snahy politických činitelů i kontrolních orgánů zúžit spektrum chovateli přímo používaných léčiv, především antibiotik – zejména těch, která jsou už nyní předmětem indikačních omezení. Měly by tedy být použity pouze na základě předchozího laboratorního vyšetření. Tak, aby jejich účinnost byla co nejdéle zachována pro jejich použití u lidí.

 

Pojem indikační omezení totiž znamená i kontrolovat podávání. A přímá distribuce laickým osobám – ve veterinární oblasti podle dikce návrhu Vyhlášky č. 342 „absolventům desetihodinového teoretického kurzu“ – zde samozřejmě přináší ztrátu kontroly.

 

Stanovisko Komory veterinárních lékařů a České lékařské komory je v této věci obdobné

 

Ano, odborníci se dokáží domluvit, to demonstrovala již setkání profesních komor i společné tiskové výstupy humánních a veterinárních lékařů.

 

Ovšem legislativní plevele, do jejichž záhonů se může zařadit chystaná Vyhláška 342, pouze zatěžují chovatele i dozorové orgány. Dávají také jen práci (a zbraň) mnoha dalším byrokratům!

 

Josef Duben, PR KVL

Pejsci a kočičky

Více než tři čtvrtiny obyvatel vlastní nějaké domácí zvíře. Ne nadarmo se říká: „ pes, nejlepší přítel člověka“. Psa si pořizujeme z různých důvodů a to samé platí u koček. Mezi nejčastější důvod patří ten, že člověk nechce být sám a potřebuje společníka. Jenže takové zvíře potřebuje i péči jemu odpovídající, tj. kvalitní krmivo pro psy, kvalitní krmivo pro kočky a také péči o srst zvířete, při které nám může pomoci stříhací strojek pro chovatele a náhradní hlavy strojků pro chovatele.

Kvalitní krmivo

Je lepší vařit domácí stravu pro zvíře, nebo je lepší kvalitní kupované krmivo pro psy a kočky? „Toť otázka“, pravil Shakespeare. Pokud vaříte domácí stravu, zabere Vám to spoustu času. Na druhou stranu, pokud koupíte kvalitní krmivo pro psy, zaplatíte za to spoustu peněz. To samé platí pro krmiva pro kočky. Nejlepší je vybrat to, co vyhovuje každému jednomu člověku.  Dnes už seženete na trhu hodně kvalitní krmiva pro psy a kočky, rozmanité množství výrobců, velikostí a příchutí. Je jen na vás, které si vyberete a zda vám ho pes bude jíst, například krmiva pro psy Guisapet.

Péče o srst

Pejsci by se měli koupat maximálně dvakrát za rok za použití šampónu pro psy. Běžná praxe však vypadá trochu jinak a všichni to víme. Další částí péče o srst je, u dlouhosrstých zvířat, je stříhání. K tomu můžeme použít stříhací strojek pro chovatele, na který lze v případě potřeby dokoupit i novou hlavu strojku pro chovatele. Na trhu nalezneme kvalitnější, ale dražší a také méně kvalitní, leč levnější stříhací strojky pro chovatele. Záleží, jak moc velkou částku chceme investovat. Toto rozhodnutí, už je zcela v naší režii. Další možností jak svého psa ostříhat, je zajít do psího salónu. Kde vám zkušená psí kadeřnice poradí, jaká péče o srst vašeho mazlíčka je nejlepší.  Ve většině případů, není psí kadeřnice ani moc drahá a je jich několik v každém městě či vesnici.

Zimní počasí je za dveřmi

Až 16.8°C, na takto vyloženě jarní teploty se kterými se často nesetkáváme ani v první polovině dubna vystoupily teploty v minulých dnech. Nejteplejší byla sobota, kdy bylo naměřeno na stanici Děčín 16.8°C, na dalších několika stanicích byla přesažena teplota 15°C, kterou lze pokládat za jarní hodnotu. Překonáno bylo zajisté též několik rekordů a v sobotu neodolaly ani absolutní měsíční rekordy pro prosinec. Velmi teplo bylo již na Boží Hod Vánoční a to v maximech 13.8°C. Tato hodnota byla změřena na stanici Byňov, na dalších stanicích bylo přesaženo 12°C. Velmi teplo bylo též den před Vánocemi, tedy v úterý 23. prosince s nejvyšší teplotou 15.1°C na stanici Osoblaha v severním moravském výběžku. Opět ten den padlo několik teplotních rekordů a dokonce byly pokořeny i rekordy na stanicích měřících 100 a více let, včetně Klementina, kde bylo tento den nejtepleji za posledních 220 let. Veškeré tyto hodnoty teplot, plus i další byť ne rekordní byly vysoce nad dlouhodobým teplotním normálem pro poslední dekádu prosince.

Rekordům odzvoní, mrazové kotliny čekají první silnější mrazy

V dalších dnech, tedy v těch posledních tohoto roku, očekáváme výraznou změnu v synoptickém vývoji a současně také v cirkulaci co se týče střední Evropy. V posledních dnech na naše území pronikne totiž studený vzduch od S/SV a bude se jednat o první takovou situaci v letošní zimní sezóně, tzn. čeká nás první mrazivá epizoda. Trvale by mělo mrznout i v nejnižších polohách. Co bude chybět to jsou srážky, ty v nejbližších dnech neočekáváme, neboť se frontální vlny v mohutné anticykloně rozpadnou. První srážky přijde patrně až na počátku dalšího týdne.

Přelom roků přinese patrně kratší zimní epizodu a na silvestrovské oslavy se tak bude letos poprvé hodit zimní oblečení, přírodní sníh ale zatím nečekejte

Synoptický vývoj a vývoj teplot 

Nad Skandinávií se na počátku nového týdne utvoří mohutná tlaková výše, kolem které bude do centrální Evropy pronikat od SV studený vzduch. Frontální vlny putující od západu se budou v anticykloně rozpadat. Během druhé poloviny týdne se tlaková výše odsune k V/JV a nad Skandinávií vznikne další tlaková výše. Příliv studeného vzduchu od SV na naše území bude sílit. Tlaková výše se koncem období pravděpodobně odsune více na sever a od západu postoupí do střední Evropy tlaková níže a s ní spojený frontální systém, přičemž by se za tohoto předpokladu stočilo proudění zpět na teplé jihozápadní.

Po 28.12.: polojasno, min. 5/1/-1°C, max. 3/7/11°C

Út 29.12.: slunečno mlhy, min. +3/-1°C, max. 3/7°C

St 30.12.: slunečno mlhy, min. 0/-4°C, max. -2/+2°C

Čt 31.12.: polojasno, min. -2/-6°C, max. -4/0°C

Pá 1.1.2016: oblačno, min. -4/-8°C, max. -5/-1°C

So 2.1.: polojasno, min. -7/-11°C, max. -6/-2°C

Ne 3.1.: oblačno sněh. přeh., min. -8/-12°C, max. -6/-2°C

Po 4.1.: oblačno sníh, min. -4/-8°C, max. -5/-1°C

Ke zmírnění mrazu a pravděpodobně k návratu teplého jihozápadního proudění dojde během dalších dnů prvního lednového týdne.

METEO AKTUALITY VÁM PŘEJÍ KLIDNÝ A ÚSPĚŠNÝ VSTUP DO ROKU 2016, HODNĚ ZDRAVÍ A SPOKOJENOSTI, I S POČASÍM

Vánoce budou jedny z nejteplejších

Tento týden bude velmi teplým a sušším. Srážky očekáváme a to na slábnoucích frontálních vlnách, takže nepřinesou nijak vysoké úhrny. Nejvíce jich přinese frontální vlna na konci týdne, která by měla změnit charakter počasí u nás na přelomu týdnů. Vánoce, které připadají na čtvrtek až sobotu tohoto týdne, budou jedny z nejteplejších. Srážky očekáváme jen v pátek na slábnoucí frontální vlně.

Sníh najdete ve zbytcích pouze na vrcholcích hor

Lze konstatovat, že na Vánoce nebude sníh ani na horách. Letos tedy nebude dobré vyhledávat horské oblasti jako místo s bílou krajinou či dokonce padajícím sněhem pro prožití vánočních svátků. Takové místo v ČR nenajdeme letos nikde, i v nejvyšších polohách lze očekávat v případě srážky déšť vlivem přílivu teplého vzduchu od J/JZ, který bude na konci týdne vrcholit a to včetně vyšších poloh. Na vrcholcích hor tak najdete pouze zbytky starého sněhu, který na horách napadl při studené epizodě na konci listopadu.

Globální oteplování a zimy ve střední Evropě

Globální změna klimatu s sebou přináší nejrůznější projevy meteorologických prvků i průběhu počasí v delším horizontu, tzn. klimatu. Nejen u nás ve střední Evropě, ale jak vyplývá z odstavců výše, tak v posledních dvou letech provází značné extrémy celý Svět a jsou různorodé. V každé oblasti se změna klimatu spočívající ve zvyšování globální teploty naší planety projevuje jinak. Někde je tepleji v určité části roku a jinde naopak chladněji na rozdíl od dřívějšího klimatického průběhu v dané oblasti. Někde celkově ubývá srážek, (hlavně oblasti již dnes hodně suché a vyhlášené suchem) jinde je srážek v určitém období více, v jiném období naopak méně ač tomu bylo například dříve naopak. A to je tak trochu i vize pro centrální Evropu a průběh klimatu v této oblasti v souvislosti s jeho změnou.

Vždy bylo zvykem, že obecně nejnižší srážky se vyskytují v chladné části roku. Minimum srážek je dosaženo na konci podzimu a na počátku zimy, v zimě se téměř nemění a na jejím konci srážek opět přibývá a tento trend pokračuje během celého jara, kdy začíná vegetační sezóna. Maximum srážek je dosahováno v červenci, zhruba od poloviny června do poloviny července v souladu s maximem průměrných teplot, v této době vrcholí vegetační sezóna a srážkové úhrny se začínají pomalu snižovat až dospějí během podzimu opět ke svému minimu. Ohledně teplot je trend podobný, nejnižší teploty jsou dosahovány v zimním období, nejčastěji v lednu, tomu odpovídá i průměrná teplota u nás a v našem okolí. Maxim teplota dosahuje v létě, nejčastěji v červenci, který je považován ohledně průměru za nejteplejší měsíc roku. Také se objevuje v období června a července statisticky nejvíce bouřek, i když konvekční jev je spíše místní záležitostí a je tak nevyzpytatelným jevem, že nelze takto objektivně zhodnotit jako průměrné teploty a srážky jako základní klimatické charakteristiky.

Do budoucna si musíme na mírné zimy a horká léta zvyknout, budou mnohem častější než chladnější, které budou spíše výjimkou

V souvislosti se změnou klimatu pozorujeme určitou změnu, která je odhadována i do budoucna. Tato změna v klimatickém vývoji ve střední Evropě spočívá v obráceném trendu srážek, ale ve shodném průběhu teplot s větší extremitou jak v létě, tak v zimě, avšak extremitou ve stejném duchu. Jinými slovy srážek bude nejméně naopak v teplé části roku, během jara jich bude ubývat a nejméně jich bude v létě a na přelomu léta a podzimu. Během podzimu jich bude naopak přibývat a zimy budou srážkově bohatší. Zatímco teploty budou stále převážně vyšší, v létě to bude znamenat více letních a také tropických dnů, delší a výraznější vlny veder podobné těm letošním a v korelaci s nízkými srážkami častější výskyt výrazných such s četným vznikem požárů ve volné přírodě opět podobně jako letos.Teplejší budou ale také zimní sezóny, což bude mít za následek mírnější zimy, častější výskyt srážek v kapalném stavu, četnější větrné počasí spojené s převahou JZ/Z složky cirkulace během zimy a naopak nižší a méně častá sněhová pokrývka a méně dnů se sněhovou pokrývkou, zejména v níže položených oblastech. Obecně vzato se mohou níže položené oblasti se sněhovou pokrývkou spíše loučit, alespoň s tou vyšší. Prodlouženo bude vegetační období, avšak v jeho rozvoji a vrcholu ho bude ohrožovat sucho způsobené vyššími teplotami a nižšími srážkami, což bude mít dopady nejvíce v zemědělství.

Předpověď počasí na tento týden: 21. – 28.12.2015

V pondělí očekáváme zataženo, na frontě občas déšť. Během odpoledne ubývání srážek i oblačnosti, přechodně i na skoro jasno.

Minima: 4 až 0°C
Maxima: 6 až 10°C, na V 3 až 7°C
Vítr: J/JZ, během dne Z 2-7m/s s nárazy postupně místy 15-20m/s
Srážky: 0-5mm, výskyt: 75%

V úterý bude oblačno až zataženo, místy slabý déšť.

Minima: 6 až 2°C
Maxima: 8 až 12°C
Vítr: Z/JZ 3-8m/s s nárazy 15-20m/s
Srážky: do 2mm, výskyt: 25%

Ve středu bude polojasno až oblačno.

Minima: 7 až 3°C
Maxima: 8 až 12°C

Ve čtvrtek očekáváme jasno až polojasno, místy mlhy nebo nízkou oblačnost.

Minima: 6 až 2°C
Maxima: 7 až 11°C

V pátek předpokládáme oblačno a místy mrholení, během dne polojasno.

Minima: 7 až 3°C
Maxima: 8 až 12°C


Od soboty do pondělí bude polojasno, během období na fronta oblačno až zataženo s deštěm. V závěru období postupně skoro jasno a místy mlhy nebo nízká oblačnost.

Minima: 8 až 3°C, v závěru +2 až -2°C
Maxima: 8 až 13°C, v závěru 2 až 6°C

METEO AKTUALITY PŘEJÍ VŠEM, KTEŘÍ BUDOU ČÍST NAŠE INFORMACE A TO KDEKOLI, KLIDNÉ PROŽITÍ VÁNOC PLNÝCH SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ A ÚSPĚŠNÝ VSTUP DO NOVÉHO ROKU 2016!