Zář 092012
 

Za kolébku florbalu je považováno Švédsko, kde se začal hrát v 70. letech minulého století. Dnešní florbal se tehdy ještě jmenoval innebandy a rychle si získal obrovskou popularitu. Kořeny lze ale hledat v USA na konci padesátých let minulého století. Hra se nazývala floorhockey, hrálo se s plastikovým pukem a první turnaj se hrál v Michiganu v roce 1962.
Když přišel tento sport do Evropy, byl puk brzy nahrazen míčkem z umělé hmoty, který je svým provedením téměř totožný s tréninkovým míčkem basebolistů. Hráči měli klasické florbalové hole, ale původně se ještě hrálo bez brankáře. Koncem 70. let začali vznikat první florbalové kluby po Evropě. Do branek se postavily brankáři oblékající tradiční výstroj včetně florbalové brankářské masky. První mistrovství Evropy se konalo v roce 1994 v Helsinkách za účasti osmi týmů. Premiérové mistrovství světa v roce 1996 mělo ohromující úspěch, jehož zlatým hřebem byl finálový zápas, jemuž přihlíželo zcela zaplněné hlediště haly Globe ve Stockholmu.
Budoucnost florbalu je více než slibná. Jeho obliba silně roste hlavně ve východní a střední Evropě, ale také v jihovýchodní Asii, kde se stal Singapur jeho centrem. Florbal obdržel v prosinci 2008 uznání Mezinárodního olympijského výboru a od této chvíle může začít usilovat o zařazení na program olympijských her.

Sorry, the comment form is closed at this time.