Benzínová sekačka od společnosti Nako

Jak je jistě každému jasné, sekačky na trávu se vyrábí v mnoha systémech. Mezi nejrozšířenější sekačky se řadí rotační sekačky. Ty se vyrábí buď elektrické – poháněné elektromotorem, nebo sekačky benzínové, kde je pohonnou jednotkou nejčastěji čtyřtaktní benzínový motor.
Rotační benzínová sekačka poskytuje mnoho výhod, které práci na zahradě usnadňují. Velkou výhodou těchto sekaček je sběrný koš na trávu, do kterého sekačka sbírá posečenou trávu, ale třeba také i spadané listí.

Moderní benzínová sekačka disponuje mnoha nadstandardními funkcemi

  • Žádaným prvkem je možnost mulčování. Při tomto druhu sečení motorová sekačka naseká a rozdrtí trávu, která tak rychle podléhá rozkladu. Mulčování se používá v případě, že je pokosená tráva odpadem, kterého je třeba se nějak vhodně zbavit. Tráva propadne ke kořenům trávníku, nezanese se plstí, mulč ji naopak chrání před ztrátou vlhkosti a snižuje spotřebu hnojiva.
  • Dalším praktickým technickým prvkem u benzínových sekaček je boční výhoz trávy. Ten umožňuje hlavně sečení vysoké trávy. Pokud posekanou trávu chcete nechat ležet, při sečení nešlapete v právě posekané trávě.
  • Jednoduchým a přitom příjemným konstrukčním prvkem je spojka pro připojení přívodu vody pro snadné mytí šasi a nože sekačky po sečení.
  • Praktickým konstrukčním řešením, jež některé sekačky nabízejí, je systém sečení u zdí nebo plotů. Díky tomuto systému nezůstávají podél plotů nebo zdí nedosekané pruhy trávy.

Mezi dnes již běžné prvky výbavy motorových benzínových sekaček patří centrální nastavení výšky sečení, kola uložená ve valivých ložiscích, velká kola pro pohodlný pohyb i po ne zcela rovné zahradě, možnost nastavení výšky rukojeti, ovládací panel s odkládacím boxem a jiné.

Výkonnější a komfortnější benzínové sekačky jsou navíc vybaveny pohonem pojezdových kol pro sekání velkých travnatých ploch nebo ploch ve svahu a dokonce také převodovkou pro změnu rychlosti pojezdu.

Při výběru benzínové sekačky je dobré vycházet z velikosti sečené plochy.  Na základě tohoto údaje pak můžeme, podle doporučení výrobce, zvolit vhodnou sekačku.

  • záběr 40 cm cca 700 m2
  • záběr 40 – 46 cm do cca 1000 m2
  • záběr 46 – 48 cm do 1400 m2
  • záběr nad 48 cm cca 1600 m2

Výrobci sekaček osazují své stroje motory od různých výrobců. Mezi kvalitní a žádané motory, které jsou používané například u sekaček značky HECHT,  jsou motory HONDA nebo Briggs & Stratton. Tyto motory poskytují záruku kvality a dlouhé živostnosti. U benzinových sekaček je kvalitní motor základem. Jeho snadné startování a plynulý chod jsou pro každého majitele motorové sekačky jistě zásadním požadavkem.