Zahrada jako místo, kam se budete rádi vracet

Snem majitelů rodinných domů je mít krásnou zahradu, kde je možné si odpočinout a načerpat nové síly. Jiní zase uvažují o zahrádce, kde budou moci pěstovat zeleninu a ovocné stromy. Pokud máte děti, jistě zvažujete i herní prostor na zahradě a vybudujete zde hřiště. Nápadů je hned celá řada, ale jak je všechny zrealizovat a dovést k dokonalosti? Určitě byste měli začít tím, že oslovíte jednu z profesionálních firem, která se zabývá návrhy zahrad. Komunikace s odborníky vám ušetří čas a pomůže vám vyvarovat se chyb, například při výběru a umístění okrasných dřevin.

Vše začíná projektem

Realizace zahrad je každopádně odborná činnost, kterou je lepší přenechat odborníkům. Ti provedou veškeré práce od diagnostiky půdy, vyměření pozemku a především s vámi zkonzultují vaší představu o tom, co by měla zahrada splňovat. Se zahradnickou firmou je dobré začít jednat rok předem. Většinou je nutné provést terénní úpravy a také přesně naplánovat, které rostliny budou vhodné k osazení. Firma provede vytyčení budoucích záhonků a určí místo pro okrasné jezírko a pergolu. Poradí vám, které stromy a keře rostou celý rok, jak budou barevně ladit mezi sebou a zda svým umístěním nebudou stínit bazénu, nebo oknům. Díky nejrůznějším počítačovým programům vám může firma nabídnout realistické náhledy. Měli byste dbát na to, aby celkový projekt a kalkulace měly všechny náležitosti. Výčet služeb, sazenic květin a stromů atd. Firma, která Vám zajistí návrh a realizaci zahrady, může nabídnout i další služby, jako například poradenskou činnost, návrh zahradní architektury, nebo následnou údržbu zeleně během celého roku.

Z nedostatku udělejte přednost

Jak už jsme zmínili, celý projekt se musí podřídit tvaru pozemku. Velmi zajímavě vypadají různé výškové úrovně, terénní vlny a uměle vytvořené terasy. Ke všemu je zapotřebí použití techniky, jako je pásový nebo kolový bagr. Ten se také hodí při hloubení zahradního jezírka, přemístění ozdobných balvanů a jiných okrasných prvků nebo vytvoření umělého potůčku. Díky nepravidelnému tvaru pozemku mohou vzniknout zajímavá zákoutí. Větší a moderní zahrada může mít prvky přirozenosti. Taková zahrada vyžaduje jen několikrát do roka ošetření trávníku a rostlin. Celková péče je velmi nenáročná.