Šavlové pily, nářadí vzácnější, ale šikovné

Přímočaré pily, ke kterým se šavlové řadí, mají široké použití při řezání dřeva, plastů i kovů. Poradí si s deskami i trubkami, jejich výhodou je vysoká ovladatelnost, možnost téměř libovolně zakřivených řezů. Vedle klasických přímočarých pil pro svislé řezy, s kovovými sáněmi, které tvoří základnu řezu, a s žehličkovou rukojetí, jsou tu i právě zmíněné pilky šavlové, které mají podlouhlý tvar a díky tomu mnohem zajímavější možnosti použití.

U šavlových pil se většinou neobejdeme bez obouručního úchopu. Jednou rukou držíme pilu za pistolovou rukojeť, druhou potom za tělo pilky kvůli vyšší přesnosti řezu. Zejména u výkonnějších šavlových pil je držení oběma rukama bezpodmínečné a úchop se tak pouze mění podle polohy práce – shora nebo zespodu.

Mezi další odlišnosti patří třeba i vedení řezu, které proti klasičtějším svislým přímočarým pilám probíhá směrem k tělu, jako když řežeme nožem, nebo třeba obloukovou pilou. Při dělení kulatin také kýveme pilkou dopředu a dozadu, čímž pomáháme odvodu pilin.

Pro bezpečnější řezání materiálů, kde by mohlo dojít ke vzpříčení pilového listu v řezu a odhození nářadí proti obsluze, se využívá možnost zapření pilky o řezaný předmět patkou u základny pilového listu. Řezání přirozeně probíhá ve směru přitahování listu k pile, takže je opřením o patku celé nářadí bezpečně fixováno.

Přímočará pila Hitachi CR13VBY