Kvě 122015
 
TymProZdravi.cz

Tým pro zdraví

Po přečtení názvu se možná těšíte na tipy na výhodné jarní nákupy. Nikoli. Chci vás nabádat k tomu, abyste si vyhradili dostatek času na každodenní nákup. A určitě se vám bude hodit i samostudium chemie. Stále častěji se dozvídám, co škodí našemu zdraví. A nemyslím tím jen nezdravý životní styl, v jehož důsledku si můžeme přivodit řadu neduhů a chorob, od nespavosti, bolesti hlavy a zad, přes pálení žáhy a zvýšený krevní tlak až po diabetes. I když se snažíme žít zdravě, dbáme na pestrou a vyváženou stravu, hýbeme se, přesto dostáváme do svého těla řadu škodlivých látek, o kterých leckdy ani nevíme. Jsou ve všem, co denně používáme.

Ať už jsou to například trans tuky v potravinách (ve velkém množství zvyšují hladinu špatného cholesterolu a mohou se tak podílet na vzniku aterosklerózy, kardiovaskulárních chorob, obezity, diabetu 2. typu a cévních mozkových příhod), chlor v čisticích prostředcích nebo látky s negativním účinkem na hormonální systém živých organismů, které se vyskytují nejen v kosmetice. Je jich mnoho a je těžké se v nich zorientovat. I když se snažím a vyhledávám informace, nejsem schopna vyřadit je ze svého života. Všichni nám neustále radí: čtěte etikety a složení toho, co kupujete. Pak nám tedy nezbývá, než si napsat sáhodlouhý seznam (běžnému zákazníkovi nic neříkajících) názvů a v obchodě detailně číst etikety. Pěkně jednu po druhé, a to nejen u potravin, ale i u tělového krému, na mýdle, na šampónu, na zubní pastě, na líčidlech, na mycím prostředku na nádobí, na pracím prášku, na hnojivu na zahrádku

No řekněte, kolik času by vám takový nákup zabral? Je to vůbec v silách obyčejného člověka? A jak si ohlídat přiměřené množství rizikových látek? Mohou ho zajistit povolené limity při výrobě, když nikdo neví, kolik jich celkem přijmeme v mixu všeho, co přes den použijeme? Přeju vám při nakupování hodně trpělivosti!    

Sorry, the comment form is closed at this time.