Jak výhodně koupit dům 1. – Prohlídka domu

Jak dobře koupit dům 1. – Prohlídka domu

Bezpečí střechy nad hlavou a klidné zámezí – jedny z nejzásadnějších lidských potřeb. S přibývajícím věkem se mění představy ideálního bydlení. Studentská léta lákají do pulsujících ulic města. Mladým lidem pohodlně postačí garsoniéra. Pak se objeví životní láska a malý byt se stává už malým příliš. Požadavky na bydlení rostou i společně s příchodem potomků. Ke všemu se přidává náročná práce, je třeba oddychnout alespoň o víkendu. 

 

Dítě potřebuje prostor 

Možná i vy jste v tento moment své bydlení řešili koupí bytu 2+1 nebo 3+1 a nějaké chalupy na vesnici na vsi. S nástupem raného středního věku už bývá hluku a shonu metropole až nad hlavu, nejlepší je odstěhovat se na venkov úplně. To se týká především těch, kteří na vsi vyrůstali. Dopřejte život na vesnici i svým dětem.

 

Kde hledat dům? 

Nabídky inzertních portálů naplňují kromě jiných typů nemovitostí samozřejmě i rodinné domy na prodej. Na co dát při koupi domu pozor? Nejbezpečnější je vybírat z nabídky známé realitní kanceláře, která se o vše postará a bezproblémový právní stav pohlídá. Ale přesto je dobré několik zásad znát. 

 

Pozor na obývákové makléře 

Předpokládejme, že váš čas je drahocenný a od rána do večera nabit pracovními povinnostmi. Buď se můžete podívat na všemožné realitní portály, anebo zhlédnout webové stránky konkrétní realitní kanceláře, kterou vám doporučili například známí. Vyberte si jen takovou, jež uvádí všemožné kontakty na své makléře, má kamenné sídlo i nějakou historii. Česká legislativa dnes bohužel umožňuje podnikání v realitách skoro každému. A proto realitní trh obléhají tak zvaní obývákoví prodejci nemovitostí, disponující jen mobilním telefonem a e-mailem. Od těch raději dál. 

 

Prověřte, zda je nemovitost „čistá“ 

Pokud jste si vybrali nějaké nabídky nemovitostí v regionu na webu „realitky“, kontaktujte ji a sjednejte si termín prohlídky domu. Je ideální, když vám makléř na prohlídku přinese i listinu prokazující vlastnictví, například výpis z katastru nemovitostí. Na něm uvidíte, zda na nemovitosti neváznou nějaká omezení – zástava pro hypoteční banku, věcné břemeno, předkupní právo, exekuce nebo jiné omezení. Přibližné hranice pozemku prozradí snímek z katastrální mapy.

 

Na prohlídce prolezte všechno 

Zajímejte se o technické provedení domu, zda jsou zdi skutečně z cihel, tvárnic, pozornost věnujte vlhkosti. Nepraská někde omítka a zeď pod ní? Jsou zdi u podlahy mokré? Pak vás zřejmě v budoucnu čeká podříznutí domu nebo jiná hydroizolace. Zaměřte se také na inženýrské sítě – odkud teče voda, zda je elektřina vedena již v mědi nebo ještě v hliníku. Zavedli plynaři do domu plynovod? Čím se nemovitost vytápí? Kam teče odpad – do žumpy, septiku, nebo je dům napojen na veřejnou kanalizaci? Na půdě si všímejte stavu krovu i krytiny. Zatéká někde? Je dřevo prožrané červotočem, dřevomorkou nebo shnilé? V jakém stavu je střešní krytina? 

 

Zavítejte i do sklepa a stodoly 

Pro někoho je důležitá také vnitřní dispozice, všechny stěny totiž nelze zbourat. Jsou-li v domě schody i v přízemí, vyjdete je ve stáří? Navštivte i sklep. K domu často náleží vedlejší stavby – kolna, garáž, stáje, chlévy, kurník, stodola. I do nich zavítejte a prohlédněte si je. V budoucnu se vám jistě hodí na uskladnění čehokoliv, nebo třeba k parkování automobilu. Zajímejte se také, komu patří plot a kam až sahají hranice pozemku. 

 

Sousedy berte s rezervou 

Pokud je dům mimo střed obce, ověřte si, že příjezdová cesta je buď obecní, anebo přístup po ní ošetřen například věcným břemenem. Možná na vás budou halekat sousedi. Nevěřte všemu, co povídají. Mnoho lidí o nové sousedy nestojí, a proto na vás budou zkoušet možná různé báchorky. Ale oni si pak zvyknou. Ověřené informace získáte hlavně z úřadů a listin. Klidně navštivte i Obecní úřad a na dům i současné vlastníky se zeptejte. 

 

Buďte obezřetní. A kupte si dům! 

Zdá se, že toho je hodně, avšak vaše maximální informovanost předejde zklamání po koupi. Když na nemovitosti vázne nějaké omezení a vám se domek líbí, nevzdávejte to. Vše lze mnohdy vyjednat po dohodě s realitní kanceláří a majitelem. Třeba díky tomu usmlouváte výhodnější cenu. Dům se vám tedy líbí, co dál? Jak jeho koupi nejlépe financovat? O tom zase příště. Sledujte náš realitní seriál a doporučte jej i přátelům!