Typy dalekohledu

Dalekohled dnes už není jen nezbytnou výbavou myslivců. Kvalitní dalekohled patří k výbavě širokého spektra uživatelů – jsou to milovníci sportovních utkání, výletníci anebo běžní turisté, kteří potřebují sledovat vzdálenější objekty v co nejlepší kvalitě.

 

Při výběru správného dalekohledu je kromě účelu, k jakému bude používám, vzít v úvahu fyzikální zákonitosti optické soustavy. Tzn. Čím větší zvětšení, tím menší zorné pole má dalekohled, navíc se brzy unaví oči a obraz bude těžké udržet stabilní. Čím menší průměr objektivu, tím menší kvalita obrazu. Čím větší světelnost a větší zorné pole, tím větší průměr objektivu musí dalekohled mít. Měli byste vědět, že univerzální dalekohled neexistuje. Proto je potřeba hledat kompromis mezi parametry a vzít v úvahu podmínky, četnost používání a účel, ke kterému bude dalekohled sloužit.

 

Binokulární dalekohledy jsou stylové a funkční, mají sníženou hmotnost, tyto dalekohledy snadno udržíme v klidu a mají kompaktní rozměry.

Kompaktní binokulární dalekohledy jsou jednoduše řečeno malé, ale velmi výkonné. Vejdou se do kapsy.

Námořní binokulární dalekohledy nepostradatelné pro vášnivé lovce, aktivní sportovce či námořníky. Mají jasný obraz za deště i mlhy. Jsou vodotěsné a mlhovzdornou ochranou.

Binokulární hvězdářské dalekohledy nebo i monokulární hvězdářský dalekohled jsou vynikající při pozorování podrobností na velkou vzdálenost, stejně tak pro astronomické pozorování.

 

Nejrozšířenější a nejpoužívanější jsou dalekohledy pro myslivce, ale dají se použít ve všech situacích. Především pro myslivecké účely jsou nejvhodnější dalekohledy s nejvyšší světelností, to jsou takové, které mají výstupní pupily kolem 7mm. Nejpoužívanější jsou dalekohledy 7×50, 8×56, 9×63, 10×50…..Velmi dobrou světlost,  mají dalekohledy 8×56, 9×63, dá se s nimi pozorovat za šera, dokonce i v noci.