Jak pořídit tu nejlepší koloběžku?

Dumáte nad tím, jak o dovolené nenudit vaše děti a současně vykonat něco pro svou kondici? Kupte si koloběžky a vydejte se na túru!

Koloběžky se v předešlých letech staly velmi oblíbenou cvičební pomůckou a dopravním prostředkem. V nynější době se nachází v nabídce koloběžky určené dětem, rodičům i prarodičům.

Při nákupu koloběžky pečlivě promyslete, kým bude koloběžka používána (hlavně váha, vzrůst a stáří budoucího majitele) a jak často. Podstatným parametrem je taktéž sportovní prostředí, ve kterém budete s koloběžkou jezdit.

Koloběžku kupujte dle těchto pravidel. Prvním bodem je, jestli je koloběžka určená pro dítě či rodiče. Koloběžky rozlišujeme mnohdy dle rozměru. Odrostlejší děti ovšem též se můžou vozit na koloběžce zkonstruované již pro dospělé. S tím, kým bude koloběžka využívána, též je též spojená nosnost koloběžky (max. zátěž koloběžky). Tato max. zátěž uvádí číslo zátěže, která je vztaženo například i na nárazy během jízdy, kdy hmotnost uživatele účinkuje na koloběžku větší silou. Do městské zástavby na silnice tedy kupujeme koloběžku s nižší možnou zátěží, naproti tomu pro sportování v obtížnějším prostředí vybíráme možné zatížení vyšší kvůli větším nedokonalostem silnice. Nynější sortiment poskytuje taktéž skladné koloběžky. Skladnou koloběžku uvítají hlavně budoucí majitelé, kteří mají nedostatek místa pro její uložení.

Druhým bodem je, v jakém prostředí budete koloběžku používat. Jsou vyrobeny koloběžky na sportování, turistiku, zábavu či koloběžky do města. Koloběžky pro sport jsou zkonstruované z lehčích materiálů a mají tvar, který má menší odpor vzduchu. Též obsahují často dvě brzdy. Koloběžky určené pro turistiku mají větší kola|kola s větším průměrem} a robustnější kostru pro příjemnější vyjížďku. Koloběžky do města jsou lepší v tom, že nemají široká řidítka, která zaručují příjemnější a bezpečnější vyjížďku v centru, a menší až průměrná kola, což uvítáme při převozu koloběžky v mhd. Průměr kol koloběžek se je dán až do 26 palců (palec = 26,3 mm), přičemž zadní kolo je často menší než přední.

Podstatným parametrem při nákupu je též druh brzdového systému. Nynější sortiment poskytuje tři typy brzd. Jsou jimi: nášlapné, čelisťové a kotoučové. Tyto typy se odlišují jak ve své konstrukci, tak i v ceně a použití. Na vyjížďku v centru jistě postačí nášlapný brzdový systém (pro váhově těžší budoucí majitele pak čelisťový brzdný systém). Nášlapný brzdný systém vypadá jako blatník a brzdí při našlápnutí. Čelisťové brzdy brzdí tak, že při zmáčknutí brzdové páky brzda přitlačí z obou stran na ráfek. Tyto dva druhy jsou velmi jednoduché na udržování a jsou lacinější oproti brzdám kotoučovým, které používají hlavně profesionální závodníci. U kotoučového brzdného systému brzdění probíhá o specificky přichycený kotouč na náboji. O tento kotouč se pak třou za pomoci pístů brzdové destičky. Tu se též více musíme starat o udržování, například výměna brzdových destiček apod.

Dalším parametrem je poloha řidítek. Ta by měla být zvednuta dle požadavku a vzrůstu majitele. Poloha řidítek koloběžky pro ty nejmenší by měla být nastavena od 50 cm. U koloběžky pro rodiče nastavujeme řidítka ve výšce mezi 90 a 130 cm. Hlavně se vyvarujte nízko nastavených řidítek, která způsobují křečovitý předklon a následující bolesti zad. Naopak výše polohovaná řidítka zvyšují neovladatelnost koloběžky.
Posledním klíčovým parametrem je hmota, ze které je rám zkonstruován. Ten je především odlit z oceli, řidítka pak z aluminia. Pro obyčejné využití tyto látky postačují. Ovšem pro závodní účely se koloběžky konstruují z lehčího aluminia a mnohdy i z karbonové směsi.

Při vyjížďce na koloběžce dodržujte několik osvědčených zvyklostí. První zvyklostí je při vyjížďce rovnoměrně měnit nohy (počítejte si odrážení). Dále se odrážejte tak, abyste na každé odražení urazili co největší trasu a co nejvíce zneužili ve svůj prospěch setrvačnou sílu. Též zkuste při odražení škubnout nohou, což také zvětšuje dojezd koloběžky, stejně jako spousta vložené energie do prvního odražení. Posledním klíčovým pravidlem je, abyste se snažili využívat každý volný moment k odpočívání.

Vyjížďka na koloběžce prospívá celému tělo. Uvolňujete a procvičujete tak velké množství svalů, např. svalstvo poblíž páteře, svalstvo paží a nohou a břišní svaly. Při vyjížďce na koloběžce se produkuje také velké množství hormonů, například adrenalin a endorfin, který je zodpovědný za šťastnou náladu, a díky tomu jste pak psychicky v klidu. Po jízdě 1 kilometru na koloběžce údajně spálíte tak moc kilojoulů, kolik spálíte po vykonání 200 dřepů. Na rozdíl od běhání nebolí při vyjížďce na koloběžce páteř a klouby. Koloběžka je taktéž skvělá na spalování tuků, tudíž pomáhá při posilování a formování figury.