Úno 252016
 

Zlomky jsou nepříliš oblíbenou látkou matematiky druhého stupně základní školy. Že jako zlomek lze zapsat jakékoliv racionální číslo a skládá se ze dvou základních částí – čitatele a jmenovatele, to asi ví každý, kdo prošel základní školu. Ovšem operace se zlomky, to už je jiná věc. Horní část zlomku se nazývá čitatel a spodní jmenovatel. Ničím neobvyklým nejsou ani složené zlomky, tedy zlomek ve zlomku. Zlomek je jen jinak zapsané dělení, hodnotu zlomku vypočítáme tak, že vydělíme čitatel jmenovatelem, to se však mnohdy snadno řekne, ovšem hůř provede.

Je třeba si uvědomit, že se zlomky můžeme různě pracovat a měnit jejich tvar, třeba je rozšiřovat a krátit, přičemž hodnota zlomku zůstane stejná. Zlomky je tedy možné sčítat, odčítat, násobit i dělit, případně umocňovat. Umíte to? Zvládáte všechny operace se zlomky bez zaváhání? Pokud ano, je vše v pořádku, potřebujete-li však zaplnit některé mezery, je načase si procvičit potřebnou problematiku pomocí několika příkladů.

Nejlepší je, pokud máte k dispozici příklady s řešením, abyste si, až se dopočítáte, váš výsledek mohli zkontrolovat. K tomu slouží většinou učebnice nebo sbírka úloh, ovšem zde bývají často chyby a ty vás mohou dokonale zmást, proto je tu pro vás internetová sbírka úloh z nejrůznějších témat matematiky Příklady.com. Samozřejmě nechybí ani kapitola s příklady na operace se zlomky. Vyzkoušejte si spočítat pár příkladů, ověřte si správnost vašich výsledků a podle toho, jak dopadnete, můžete buď skončit nebo si projít ještě několik dalších příkladů. Na Příklady.com naleznete vedle zlomků také příklady na převody jednotek, výrazy, řešení rovnic a nerovnic, funkce, kombinatoriku a mnoho dalších oborů matematiky. Vyzkoušejte si některé příklady i vy.

Sorry, the comment form is closed at this time.