Výběr motorové a elektrické pily

Jak vybrat motorovou pilu?

 

Díky stoupajícím cenám za topení se zvětšuje poptávka po klasickém způsobu vytápění nebo přitápění dřevem, a to má za následek logicky i zvýšenou poptávku po motorových pilách. Jak se však vyznat v nepřeberném množství více či méně kvalitních řetězových pil, kterými je současný trh zasycen? Motorové pily se dělí na dvě základní skupiny podle způsobu pohonu na elektrické a benzínové. Motorové pily dále dělíme na třídu Hobby, Poloprofesionální – Farmářky a na Profi.

 

Elektrická řetězová pila

 

Teď si řekneme několik základních informací týkajících se elektrických motorových pil. Elektrická pila, která je poháněna elektrickou energií, můžeme označit jako elektrickou řetězovou pilu. Elektrické pily mají motor umístěný buď vpravo od řetězové lišty nebo dozadu v ose řetězové lišty. Rozdíl je v tom, že s elektrickou pilou, která má motor umístěný vzadu v ose s řetězovou lištou se snadněji dostanete do méně přístupných míst a při řezání polen vás nebude nikterak limitovat při řezání a odpadávání polen. Elektrické pily patří spíše do kategorie hobby, ale i mezi nimi naleznete kvalitní výroby. Zcela jistě bych se zdaleka vyhnul neznačkovým pilám ze supermarketů. Naopak nejlépe si vedou elektrické pily značek Makita a Dolmar. Mějte na paměti, že k pile budete potřebovat přívod elektrické energie a to buď s prodlužovacím kabelem 25 m nebo 50 m touto délkou budete vždy omezeni a je jasné že do lesa nebo odlehlejších částí prostorných zahrad budete k prodlužovačce potřebovat navíc elektrocentrálu.

 

Elektrická pila se snadno ovládá.  Není třeba pilu startovat, nemusíte mít k dispozici čerstvou palivovou směs benzínu a motorového oleje. Odpadá také starost o zapalovací svíčku a vzduchový filtr.
Řezání s elektrickou pilou je opravdu snadné. Před prvním použitím do pily nalijete olej pro mazání řetězu, připojíte pilu k elektrické síti, zkontrolujete správné napnutí řetězu a můžete začít pracovat. Při řezání dřeva elektrickou pilou je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla práce a používat doporučené ochranné pomůcky. Pozor na přeříznutí elektrického kabelu.

 

Při pořizování elektrické pily není vhodné kupovat pily s co nejdelšími lištami. V 95 % řezání si vystačíte s lištami do 35 cm maximálně 40 cm. Delší lišta znamená i delší obvodovou cestu a tím pila zbytečně přichází o výkon.

 

Motorové pily

Motorové pily jsou pily, které jsou poháněny dvoutaktními vysokootáčkovými motory. Více v sekci výběru motorových pil