Křovinořez nebo vyžínač

Jak si poradit s otázkou – Jak vybrat křovinořez a vyžínač?

 

Nejprve je třeba si uvědomit základní rozdíl mezi vyžínačem a křovinořezem.

 

Vyžínač

 

Elektrický vyžínač nebo benzínový vyžínač je přístroj určený pro dosekávání travnatých ploch, které nejsme schopni posekat běžnou sekačkou. Jedná se o plochy kolem obrubníků okolo keřů a stromů. Vyžínač je vybaven pouze strunou a oproti křovinořezu na něj nelze nasadit řezný kotouč. Vyžínače jsou oproti křovinořezům vybaveny obloukovou rukojetí a závěsným popruhem přes rameno. Počítejte s tím, že s vyžínačem nelze kosit silnější porosty jako kopřivy, nálety, bodláčí a další silno-stonkové plevele. Výkon vyžínače se pohybuje v rozmezí 350 až 700 W a je vybaven strunou do max. průměru zhruba 2 mm. Se silnější strunou nebude vyžínač optimálně pracovat. Elektrický vyžínače je nesený ručně a je připojen ke zdroji elektrické energie pomocí přívodního kabelu. V minulosti byly elektrické vyžínače upřednostňovány v nákupech především díky své nízké váze  díky které s nimi lépe pracovaly  i ženy.

 

V současné době jsou v nabídce i velmi lehká benzínové vyžínače především značek Homelite nebo Ryobi. Elektrický vyžínač není vhodný pro práci v trávě vyšší než cca 14 cm. Pro vyšší trávu jsou již lepší vyžínače benzínové s vyšším výkonem nebo křovinořezy. Hitem posledních sezón začínají být akumulátorové vyžínače, které nepotřebují přívod k el. síti.  Dejte však při jejich výběru pozor na kvalitu baterie, ochranu proti přepětí při nabíjení a na paměťový efekt.

 

Křovinořezy

Křovinořez je oproti vyžínači osazen vidlicovitými řidítky. Díky těmto řídítkům nemůže osoba pracující s křovinořezem vstoupit do prostoru, ve kterém křovinořez právě pracuje. Křovinořez je spojen mezi motorem a strunovou hlavou nosnou trubkou, ve které je uložena hřídel a ta je ukončena úhlovým kuželovým převodem. Snižují se tak nepříjemné vibrace, které při práci křovinořez vydává. Pokud půjdete s křovinořezem pravidelně pracovat v časových úsecích delších, než půl hodiny doporučujeme…..pokračování v rádci o křovinořezech