Praha bude hostit prestižní světový kongres věnovaný duševnímu zdraví dětí a adolescentů

V červenci příštího roku se v Praze uskuteční prestižní kongres věnovaný dětské a dorostové psychiatrii
a psychologii. Kongres celosvětové organizace International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions (IACAPAP), na kterém vystoupí přední světoví odborníci, se v regionu střední
a východní Evropy uskuteční vůbec poprvé.  Tématem 23. ročníku je Porozumění rozmanitosti
a jedinečnosti
.

„Celosvětový kongres IACAPAP vždy nabízí pohled na aktuální trendy a nejnovější studie v oblasti duševního zdraví dětí a dospívajících. Jsme proto velmi poctěni, že se 23. ročník bude konat právě v Praze,“ říká předseda kongresu MUDr. Michal Goetz, Ph.D. z Fakultní nemocnice v Motole a dodává: „Věřím, že se nám podaří zdůraznit význam komplexní péče o duševní zdraví dětí a dospívajících jako hlavní prioritu moderní společnosti v 21. století.“

Psychická onemocnění se bohužel stále častěji týkají nejen dospělých, ale u většiny pacientů začínají již v dospívání či dětství. Zasahují tak nejcitlivější období vývoje.  Zhruba 13 procent dětí ve věku od 8 do 15 let trpí psychickým onemocněním, které má negativní vliv na jejich každodenní život. Jednou z příčin jsou nepříznivé zkušenosti, které mnohonásobně zvyšují riziko rozvinutí duševní poruchy u dětí – jedná se například o šikanu, které je vystaveno až 30 procent dětí. Mezi dospívajícími je třetí nejčastější příčinou úmrtí sebevražda, což je velmi alarmující. I přes opakovanou snahu zavést důslednou prevenci trvá období od prvních příznaků duševní poruchy k započetí léčby průměrně 8 – 10 let.

Už 23. ročník kongresu IACAPAP se bude konat od 23. do 27. července 2018 v Praze a představí se na něm odborníci z celého světa, kteří se budou věnovat tématům v oblasti duševního zdraví dětí a adolescentů. Mezi pozvané přednášející patří například Ruth Feldman z Izraele, která se věnuje výzkumu neurobiologie rodičovství, dále Gabrielle Carlson z USA, která se zabývá depresí a sebevražedností v dospívání a s tím spojeného vlivu médií, či světově uznávaný neurovědec Tomas Paus, jehož téma zní: Proč tolik duševních poruch začíná v adolescenci. O problematice raného traumatu, šikany a násilí budou přednášet Joerg Fegert
a Louise Arseneault.  Na kongresu v roce 2018 se očekává účast až 2 000 profesionálů z oboru zdravotnictví, sociální práce či vzdělávání.

Poznatky z takto významné akce jistě přispějí ke zlepšení péče o potřebné děti v České republice, kde právě probíhají snahy o reformu psychiatrie a její vyrovnání s vyspělými evropskými zeměmi.