Dětská postel

Postel je pro dítě útočiště, nejen že tu odpočívá, ale může z ní pozorovat vše, co se děje kolem něj. Je také jedním z mála míst, kde by se mu nemělo nic stát, když ho tu maminka nechá bez dozoru.

První rozhodování
Mnoho nabízených kolébek (a někdy dokonce i postýlek!) Je velikostí určena pouze pro první měsíce života, proto zvažujte, zda děťátku dopřejete nejprve kolébku a pak ho budete ukládat do postýlky, nebo zvolíte rovnou druhou variantu. Některé děti jsou po narození tak velké, že se do kolébky, která má standardní vnitřní rozměr 37 × 75 cm, ani nevejdou. Ostatní si několik týdnů mohou užít spánek s příjemným pohupováním, některé modely jsou vybaveny kolečky, a tak je můžeme dokonce i vozit.

Základní pravidla
Na trhu jsou nabízeny nejrůznější typy postýlek, ze dřeva nebo kovu, víceméně je jedno, jakému materiálu dáte přednost, podstatné je, aby byl bezchybný. Zejména u levnějších modelů se totiž můžete setkat s méně kvalitními materiály. Dbejte proto, aby materiál nebyl karcinogenní (pozor na dřevotřískové desky lepené formaldehydovým lepidlem), a na laky, kterými je konstrukce natřena, aby se nešúpali. To může být velmi nebezpečné zejména v momentě, kdy jejich dítě začne olizovat.

Rozměr postýlky vybíráme s ohledem na velikost miminka, standardní velikost je 60 × 120 cm, výška matrace je minimálně 60 cm od vrchní hrany ohrádky. To mamince zabezpečuje pohodlné ukládání miminka do postýlky nebo jeho zvedání. Čím níže je plocha na ležení, tím více se musí maminka naklánět, z čeho ji časem začne bolet záda. Vhodný je varianta, při kterém můžeme nastavit výšku lehací plochy podle vlastních potřeb.

Velmi důležitá je také stabilita výrobku. Proto hned na začátku zkontrolujte pevnost konstrukce a snadnou manipulaci s posuvnou bočnicí. I její příčky, vzdálené od sebe 6,5 cm, musí být dostatečně pevné, aby dítěti nezůstaly v ruce.

Vnitřní vybavení
Je mnoho maminek, které preferují doslova načančané postýlky, ale z praktického hlediska jsou ideální všechny ty, které mají minimální množství ozdob. Nebesa či ozdobné krajky v sobě udržují prach, což mimiku zcela jistě nesvědčí.

Vhodné jsou molitanové nebo látkové zábrany připevněné po obvodu postýlky, samozřejmostí je kvalitní matrace, peřina i prádlo – to vše z antialergických materiálů.

Nejrůznější plyšové hračky či závěsné kolotoče patří k rozptýlení dítěte, pokud jsou zavěšeny v zorném úhlu dítěte a tam, kde na ně dosáhne, pak je vše v nejlepším pořádku. V pozdějším věku se některé děti mohou v noci v postýlce bát, proto jim můžeme instalovat některou ze speciálních lampiček. Kromě toho, že jsou vybaveny úsporným zdrojem osvětlení, mohou mít navíc uloženy ukolébavky, pohádky a pod.

Cestovní postýlka
Těm, kteří cestují, se vyplatí i speciální postýlka, která se dá složit do přenosného vaku. Konstrukce bývá zpravidla plastová (nebo z odlehčených kovových materiálů), ohrádka pak ze speciálních pružných a odolných textilií. I tyto modely mohou být vybaveny kolečky standardně mají výškově nastavitelnou část na ležení a bezpečné bočnice.