Fotografie portrétů, které potěší

Portrét je obraz, fotografie, socha, nebo jiné znázornění člověka, ve kterém je kladen hlavní důraz na tvář a její výraz. Záměrem je zobrazit podobu, osobnost a dokonce i náladu člověka.  Portrét často ukazuje člověka, který se  dívá přímo na malíře, fotografa, či jiného umělce tak, aby se co nejvíce úspěšně spojil fotografovaný objekt s divákem. Toto nazýváme očním kontaktem.

 

Umění portrétu vzkvétalo ve starověké řecké a především římské době, kde vznikaly požadavky na sedící, individualizované a realistické portréty, ba dokonce i ty nelichotivé. Během 4. století tento styl portrét začal ustupovat ve prospěch idealizovaného symbolu toho, jak ta osoba vypadá. (Jako příklad můžeme použít porovnání portréty římských císařů Konstantina I. a Theodosius I .) V Evropě z raného středověku vidíme snahu prezentace jednotlivců většinou zobecňovat. Opravdové portréty vnějšího vzhledu jednotlivců se objevily v pozdním středověku – církevní malby, dárcovské portréty , miniatury v iluminovaných rukopisech a pak deskové malby.

 

Portrétní fotografie je populární umělecký i komerční průmysl po celém světě. Mnoho lidí si profesionálně provedené rodinné portréty, nebo zvláštní portréty připomínající určité události, jako například promoce či svatby nechává vyhotovit od skutečných odborníků.

 

Ze soudobých českých fotografů, bych vyzdvihl tvorbu fotografa Petra Nikla. Tento skutečný profesionál, má nádherné a vypovídající portréty, které prozrazují spousty zkušeností, ale i ono tolik potřebné „fotografické oko“. Mezi jeho úspěšné zakázky patří portrétování bývalého prezidenta Václava Havla pro Kanadskou vládu,  či viceprezidenta republiky Ghana ….

Pokud tedy uvažujete o pořízení vlastního portrétu, neváhejte kontaktovat fotografa Petra Nikla. Určitě to stojí za to.

 

Jaroslav Kestřánek