Zahradní jezírka

 

Relaxace, pohoda a klid. To jsou prožitky, které nemusí nutně souviset jen s dovolenou někde u moře, nebo na horách. Takové místo k relaxaci vám poskytne i jezírko na vaší zahradě. Umím si představit chvilky strávené v altánku u zahradního jezírka a pozorovat vodní hladinu při západu slunce,  poletující vážky, nebo barevné kapry KOI. A pokud mi to možnosti dovolí, tak mně zahradní jezírko může v horkých letních dnech poskytnout ten luxus soukromého koupání. A to všechno bez chemie, tudíž přírodní koupání v křišťálově čisté vodě. Stále více zákazníků se rozhodně právě pro vybudování zahradního jezírka, než pro klasický bazén. V zásadě jde o to, že zahradní jezírka budou vždy vypadat přirozeněji a lépe do okolí zapadne, než bazén, který třeba bude mít i nepravidelný tvar. Tvar zahradního jezírka je možné vždy vytvořit na přání zákazníka s přihlédnutím na okolí a zkušeností dodavatele. Tak, aby se jezírko stalo součástí zahrady s minimální údržbou a mohli jste se z něj těšit po celý rok. Břehy jezírka můžete osázet, stejně tak můžete mít v jezírku lekníny a jiné vodní a bahenní rostliny a za dva-tři roky, jakmile se  rostliny v jezírku a jeho blízkosti rozrostou a stanou se součástí ostatní flóry v zahradě, budete mít pocit, že jezírko je na vaší zahradě odnepaměti. Doslova sroste s vaší zahradou, což se u klasického bazénu nikdy nestane a většinou bude působit na zahradě rušivě. Ale ať už se budete chtít v jezírku koupat, či nikoliv, vždy vám poskytne nádhernou podívanou v kterémkoliv ročním období.

 

Jezírko na jaře ožívá brzy. V čase, kdy úplně poleví mrazy a roztaje na jezírku led,  bude na pořadu dne vyčistit jezírko od zbytků rostlin, které přes zimu uhynuly a popř. dosázet, některé je potřeba na jaře seříznou, aby znovu obrazily. Zkontrolujeme pevnost břehů jezírka, stabilitu mola, nebo můstků vedoucí přes zahradní jezírka.

 

Vyčistíme a zprovozníme technologii a v neposlední řadě zkontrolujeme vlastnosti vody.                                                                         V letních měsících, při správně fungující filtraci nebývají s vodou větší problémy. V tomto období budete mít dostatek času si užívat pohody a v klidu pozorovat život v jezírku a jeho bezprostředním okolí. Pokud jste si vybudovali dostatečně velké, tedy koupací jezírko, není nic, co by vám k relaxaci v klidu a soukromí vaší zahrad chybělo.

V době, kdy se nám dny krátí a podzim je za dveřmi, nastává čas připravit jezírko na zimu. Zvláště, pokud máte v bezprostřední blízkosti listnaté stromy, můžete proti spadu listí do jezírka a jeho následnému hnití na dně, zabránit pomocí sítě položené na hladině jezírka a ukotvené na břehu. Podle potřeby ošetříme a zazimujeme rostliny a technologii. Jestliže chováte v zahradním jezírku ryby například KOI, musíte být velmi obezřetní v tom, aby hladina jezírka zcela nezamrzla. V takovém případě se nedoporučuje vysekávat do ledu díru, ale např. horkou vodou vytvoříme v ledu díru. Aby jste předešli úplnému zamrznutí jezírka, doporučují se nainstalovat na hladinu různé plováky,  topná tělesa, nebo čerpadla o nízkém výkonu. Všechna tato „zařízení“ zajistí, aby během zimních měsíců zůstala část hladiny nezamrzlá a docházelo tak k výměně plynů mezi jezírkem a okolím.  Zahradní jezírko v jakékoliv roční době má své kouzlo a vždy vás překvapí něčím novým, ojedinělým.