Jakou vybrat mechaniku kancelářské židle?

Kancelářské židle a křesla jsou jedním z nejdůležitějších prvků pracovny. Při jejich výběru je nutné mít na zřeteli nejen design, kvalitu a cenu, ale hlavně pohodlí a ergonomii, protože ta ovlivňuje, jak se nám v židli bude pracovat, jak se budeme cítit a díky tomu jaké budou naše pracovní výkony. Jedním z nejdůležitějších prvků židlí i křesel jsou jejich mechaniky.

Asynchronní mechanika pro kancelářské židle

Jedná se o jednodušší dostupnou mechaniku. Kancelářská židle vybavená touto mechanikou má nezávisle nastavitelný úhel sedáku a opěráku a je tedy ovládána dvěma pákami. Tato mechanika je konstrukčně méně náročná a tak je použita obvykle na cenově dostupné varianty židlí.

Synchronní mechanika pro kancelářské židle

Synchronní mechanika je složitější než mechanika asynchronní. Její výhodou je, že se naklání sedák společně s opěrákem, díky čemuž je mechanika snadněji ovladatelná pouze jednou pákou. Nejdůležitější vlastnost synchronní mechaniky je, že úhel mezi sedákem a opěrákem udržuje optimální z hlediska ergonomie sezení. Tato mechanika je tedy zdravější pro Vaše záda a celé tělo.

Houpací mechanika pro kancelářská křesla

Mechanika pro kancelářská křesla je samostatnou kapitolou. Na rozdíl od židlí mají křesla pevně spojený sedák a opěrák a tím pádem je úhel mezi nimi daný. Z toho důvodu jsou mechaniky pouze houpací, u kterých lze nastavit protisílu houpání. Mechaniku lze vždy blokovat v základní poloze, u luxusnějších modelů lze blokovat více poloh a zůstat v poloze naležato.

Obvykle je nejvhodnější mechanika synchronní, ale je dobré brát ohled i na další vlastnosti židlí i křesel, ať už se jedná o kvalitu provedení, potahový materiál, další možnosti nastavení apod. U kancelářských židlí i křesel je důležité dobře vybrat, správně a hlavně nastavit a používat.