Ruší Vás sousedé?

Přáli byste si mít ve svém domě či bytu klid a ticho? Ruší vás sousedé, frekventovaná komunikace či hluk z nedaleké restaurace tak, že se vám tyto dvě základní vlastnosti plnohodnotného bydlení nedostávají? Pokud je to váš případ, možná bude třeba zvážit zvukovou izolaci vašeho bytu, která vás zbaví nepřiměřeného hluku a navíc zamezí rušení sousedů vámi. Obvykle není problém v sousedech, nýbrž ve stavbě, ve které žijete a proto je odhlučnění často jediné řešení. Současné normy stanovují, že příčka či strop musí mít hodnotu neprůzvučnosti 53 dB. Nicméně současné novostavby jsou projektovány na hranici této normy, tedy i přesto je vnímán nežádoucí hluk. Pro takové je tu naše firma Šanc akustika s.r.o., která provádí odhlučnění bytů a domů.

 

Jak odhlučnění provádíme?

Nejprve analyzujeme dané prostory abychom zvolili ten nejlepší postup odhlučnění vašeho konkrétního případu. Navrhneme takové řešení, které pro vás bude mít nejlepší výsledky, za něž také ručíme, dodáme materiál a provedeme montáž. Na trhu existují nejrůznější typy a způsoby montáží odhlučnění, naše společnost se zaměřuje na izolace pomocí sendvičových panelů. Konstrukce se skládá z izolace určité hustoty, která tříští a pohlcuje zvuk uvnitř skladby a z neprůzvučného prvku, který hluk nepropustí ven, nýbrž jej odráží zpět do konstrukce, kde je znovu pohlcován.

 

 

Odhlučnění stropů

Při odhlučnění je nejlepší se zaměřit jak na stěny, strop a podlahu, tak na okna a dveře, jelikož zvuk se šíří po celé konstrukci. V případě, že vás ruší dupání a jiné zvuky v patře nad vámi, pak se ke zvukové izolaci využívají akustické podhledy. Jak dobře bude odhlučnění fungovat záleží na tom, o kolik si můžete dovolit snížit strop, což může být komplikací. Instalace akustického podhledu je úspěšná jedná-li se o vzduchovou neprůzvučnost konstrukce, avšak u kročejového hluku, tedy takového, kdy sousedé nad vámi dupou, bouchají do podlahy apod., je nutné počítat s tím, že nežádoucí hluk bude podstatně zmírněn, ale nikoli zcela eliminován. Strop lze přetírat běžnými interiérovými barvami, či si do něho můžete nechat zabudovat osvětlení.

 

Odhlučnění stěn

V druhém případě se jedná o šíření hluku skrze stěny. Někteří jistě někdy zažili situaci, kdy se chystáte ke spánku, ale soused si zřejmě neuvědomuje, že vás ruší jeho sledování televize. Pokud bydlíte v panelovém domě, víte, že mnohdy zcela zřetelně slyšíte, jaký program vedle běží. A to je velmi nepříjemné. Jedním z běžných postupů je instalace předsazené sendvičové stěny. Je nutné podotknout, že se tímto řešením připravíte o pár centimetrů plochy obydlí. Speciální předstěny mohou ubírat i 16 cm a více. Při návrhu je důležitý fakt, že zvuky s nižší frekvencí (basy) se eliminují hůře, než zvuky s vyšší frekvencí. Předstěna si tedy vyžádá větší prostor, jestliže má nežádoucí hluk nízkou frekvenci. Povrch akustické předstěny lze přetírat běžnými interiérovými barvami.

 

Odhlučnění podlah

Odhlučnění podlah se provádí v případě, kdy obtěžujete sousedy po vámi vy. Jedná-li se o opačný problém, tedy hluk od sousedů pod vámi obtěžuje vás, je vhodnější odhlučnit sousedův strop. Při odhlučnění podlahy je nutno počítat s dostatkem místa k vyvýšení podlahy (alespoň 2 cm).