200 let Gäubodenských lidových slavností ve Straubingu: Druhé největší lidové slavnosti Bavorska slaví narozeniny

U příležitosti výročí je v srpnu ve Straubingu očekáváno 1,3 milionu návštěvníků z Německa, Česka i celého světa / Lidová slavnost superlativů se stovkou atrakcí, 26 000 místy v pivních stanech a největší spotřebitelskou výstavou v Bavorsku – poprvé i za účasti českých vystavovatelů

 

Straubing – 1812 – v tomto roce uveřejnili bratři Grimmové svou první knihu pohádek a Napoleon vpadl do Ruska. V témže roce zorganizovali měšťané v dolnobavorském Straubingu – pouhou hodinu autem západně od česko-bavorských hranic – první zemědělskou slavnost pro Dolnodunajský kraj. Tak se zrodily Gäubodenské lidové slavnosti (Gäubodenvolksfest) ve Straubingu. Původně byly zamýšleny jako informační akce pro venkovské obyvatelstvo, v průběhu dvou staletí se z nich však vyvinuly druhé největší slavnosti Bavorska s 1,3 milionu návštěvníků ročně. Stále více návštěvníků přijíždí také ze sousedních Čech. Dvousté jubileum straubinských Gäbodenských slavností bude toto léto náležitě oslaveno.

 

Gäubodenské lidové slavnosti jsou událostí mnoha nej – a to i v celoněmeckém srovnání. U příležitosti letošního výročí chce město opět pokořit rekordy v množství kulturních akcí a lákavých pouťových atrakcí: Návštěvníky očekává 26 000 pohodlných míst k sezení v sedmi pivních stanech. Na zábavní park Gäubodenských lidových slavností přímo navazuje spotřebitelská výstava „Východobavorská přehlídka“ („Ostbayernschau“). Poprvé budou v tomto roce zastoupeni také vystavovatelé z Česka.

 

Byla to snaha o „blaho a štěstí Bavorů”, která v roce 1812 přiměla krále Maximiliána I. Josefa udělit straubinským měšťanům „nejmilostivější“ svolení s pořádáním zemědělských slavností pro Dolnodunajský kraj. Zpočátku se ale musel Straubing střídat se sousedními městy Pasovem a Landshutem. V roce 1898 se tak obyvatelé Straubingu rozhodli zorganizovat svoje vlastní slavnosti. Už tehdy přišlo od města, které čítalo 17 000 obyvatel, 25 000 návštevníků.

 

Dnes je Straubing – vzdálený zhruba 200 kilometrů západně od Českých Budějovic a 130 kilometrů jihozápadně od Plzně – pulzující metropolí v srdci Dolního Bavorska, jež se pyšní oficiálním titulem „Město vědy“. Z Gäubodenských lidových slavností s doprovodnou spotřebitelskou výstavou se stala velkolepá událost, která nemá v celém Bavorsku konkurenci. Během jedenácti slavnostních dní mezi 10. a 20. srpnem se bude letos v pivních stanech a na pouťových atrakcích bavit až 1,3 milionu návštěvníků. To odpovídá sedmadvacetinásobku počtu obyvatel Straubingu. To je rekord, jímž se může Straubing chlubit po celém Německu.  

 

„Kousek ráje“

 

 

„A Trumm vom Paradies“ – kousek ráje – tak jednou označil basník Max Peinkofer Gäubodenské lidové slavnosti. K tomu jistě přispívá i výrazně příznivější cena piva než tomu je například na mnichovském Oktoberfestu. Provozovatelé pivních stanů počítají i letos s více než 700 000 vytočenými mázy piva. 

 

Pohodlí hostů z blízka i z daleka je přitom ve Straubingu věnována zvláštní pozornost. Velká část lavic v sedmi pivních stanech s celkem 26 000 místy k sezení je tak pro větší komfort vybavena opěradly. Také nepříjemnosti s předem rezervovanými místy budou při 200. Gäubodenských slavnostech omezeny na minimum: rezervační horečka známá z pivních stanů ve velkých městech se ve Straubingu nekoná: Alespoň 40 procent všech míst nemůže být rezervováno, podle hesla: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“

 

Více než 700 uchazečů o 140 míst

 

Více než 700 majitelů pouťových atrakcí a stánků se ucházelo o místo v zábavím parku o rozloze 90 000 čtverečních metrů, kde se budou výroční lidové slavnosti v roce 2012 konat. V centrální části areálu Gäubodenských lidových slavností čeká na návštěvníky nesnadné rozhodování mezi 120 atrakcemi. Na milovníky rychlého tempa a lehkého šimrání v břiše čeká Starflyer, atrakce vířící 50 metrů vysoko nad střechami Straubingu a Flip Fly, otáčivá houpačka s rotujícími gondolami, která ve výšce 24 metrů zdánlivě překonává i zemskou přitažlivost. Dechberoucí zábavu pro celou rodinu nabízí vodní horská dráha „Po stopách Manitua“ s divokou jízdou vpřed i vzad a romantickou jízdou jeskyní.

 

Nesmí chybět ani opravdová stálice: 50 metrů vysoké ruské kolo. Naopak úplně poprvé je ve Straubingu letos Cyber Space, s nímž cestující zažijí dechberoucí start se zrychlením raketoplánu a následnými přemety ve stokilometrové rychlosti. Premiéru bude mít  také „Original Rotor“, zábavná atrakce pro celou rodinu, která navozuje pocit stavu bez tíže. Malí i velcí návštěvníci ztratí v rotující kouli kontakt se zemí a přilepí se na stěnu.

 

Historické slavnostní náměstí: cesta časem do minulosti

 

U příležitosti 200. výročí se letos vrátí Gäubodenské lidové slavnosti zpět do minulosti. V historické části areálu slavností je možné zažít atmosféru starých dobrých časů: v samostatném stanu, v němž dominují starobavorské popěvky „Gstanzl“, tradiční tanec „Schuhplattler“ a dechová muzika a kde se pro tělesný požitek jako kdysi otáčí na rožni celý vůl. Pouťové atrakce minulosti nadchnou i současné návštěvníky: od tobogánu, 52 metrů dlouhé dřevěné skluzavky (největší putující skluzavky v Evropě), přes houpající se chaloupku ježibaby, nostalgický dům hrůzy až po historické ruské kolo ze dřeva, které se poprvé točilo už kolem roku 1900.

 

Letos budou muset návštěvníci ujít téměř tři kilometry, budou-li si chtít prohlédnout a vyzkoušet všechny atrakce v klasickém i historickém areálu slavností.

 

Východobavorská přehlídka: Na devět dní největší nákupní centrum Bavorska

 

Na Gäubodenské lidové slavnosti přímo navazuje Východobavorská přehlídka. Se svými 55 000 čtverečními metry výstavních ploch, více než 22 000 čtverečními metry hal a 700 vystavovateli je pravděpodobně největším nákupním centrem v Bavorsku. Letos budou zastoupeni také vystavovatelé z Čech. Stavebníci, zahrádkáři, farmáři, ženy v domácnosti nebo milovníci kulinářský specialit – všichni si tu přijdou na své. Tento druhý největší spotřebitelský trh v Německu je ale něčím výjimečný: očekávaných 440 000 návštěvníků může procházet a nakupovat tak často a tak dlouho, jak chce, podle chuti a nálady a to bez vstupenky – vstup na Východobavorskou přehlídku byl, je a bude i v jubilejním roce zdarma.

 

Upozornění pro redakci: Další novinové články a atraktivní fotografie v tiskové kvalitě naleznete na internetové adrese: www.ausstellungs-gmbh.de (horní lišta: archiv obrázků, tisk).