Kitzbühelské Alpy

Lze říci, že Alpy u Kitzbühelu jsou skutečným zimním rájem pro každého sjezdaře. Vůbec totiž nesejde na lyžařských dovednostech a zkušenostech. Svou trať si v Kitzbühelských Alpách najde skutečně každý. Dalším plusem regionu na severu Tyrolska je jeho vzdálenost od ČR. Přes německý Mnichov, kudy lyžaři z Čech cestují do Kitzbühelu a jeho okolí, trvá cesta po pohodlných dálnicích pouze o něco déle než 5 hodin. Navíc náklady na nocleh v Kitzbühelských Alpách nejsou nikterak závratné. Pochopitelně bydlet v historickém hotelu u náměstí v historickém jádru Kitzbühelu něco stojí, ale téměř nikdo nejede na lyže do Rakouska s tím, že chce bydlet rovnou v centru Kitzbühelu.

Podobně jako s cenami za ubytování je tomu tak i s cenami za lanovky a vleky. Skipasy stojí v Kitzbühelu většinou téměř ty samé peníze, které chtějí za lyžování „vyhlášená“ lyžařská střediska v České republice. Kupříkladu nocleh na čtyři noci včetně snídaně a k tomu skipas SuperSkiCard, opravňující jeho držitele k lyžovat ve všech skiareálech Kitzbühelských Alp, je možné bez problémů pořídit pod 300 EUR za osobu. Pochopitelně podmínky k lyžování bývají v Rakousku, v porovnání s ČR, na jiné úrovni. Na vlecích a lanovkách, které bývají v zimě v Kitzbühelských Alpách v provozu více než 300, se nečekají žádné fronty. Příznivci sjezdového lyžování si tu mohou užívat jízdu na více než tisíci kilometrech sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Ke všemu kvůli vysoké nadmořské výšce, ve které se v rakouských Alpách lyžuje, netrpí rakouská lyžařská střediska nedostatkem přirozeného sněhu.

Kitzbühel a jeho okolí se těší zájmu turistů nejen z Rakouska, ale i zpoza rakouské hranice, už přes sto let. Cestování a turistika se začala se u městečka Kitzbühel a přilehlých obcí rozvíjet již před více než 100 lety. Průkopnické vleky tu byly zprovozněny už ve čtyřicátých letech minulého století. Kitzbühel a přilehlé Alpy se tak dají titulovat jako jednu z kolébek alpského lyžování. V průběhu času si následně Kitzbühel oblíbila spousta celebrit jako zimní odpočinkové centrum. Hlavně za druhé poloviny minulého století sem začaly pravidelně jezdit a prestiž Kitzbühelu rostla. Popularita sice vyhnala ceny hotelů a penzionů přímo v Kitzbühelu poměrně vysoko, avšak v nedalekých vesnicích, k nimž patří třeba Kirchberg či Sankt Johann, je možné sehnat dobré ubytování za přijatelné ceny. A na lyže to odtud není nijak daleko.

Možnosti k lyžování v lyžařském centru Kitzbühel se ještě zvětšily v roce 2005. To byla uvedena do provozu lanovka 3S. Ta vede nad 2.5 kilometru širokým a téměř půl kilometru hlubokým údolím Saukasergraben. Lyžařsky spojuje horu Pengelstein s horou Wurzhöhe. Skiareál Kitzbühel / Kirchberg / Aschau se tak rozšířil o další desítky kilometrů sjezdových tratí. Dnes je možné se z Kitzbühelu přejet na lyžích kolem Pass Thurn až k Hollersbachu. Tato vesnička již leží na území Salcburska. Kitzbühel je ovšem tyrolské lyžařské středisko. Hollersbach leží od Kitzbühelu asi 20 kilometrů jižním směrem.

Nejen alpští lyžaři se však budou v Kitzbühelu cítit jako ryby ve vodě. Prvotřídní zázemí mají v regionu Kitzbühelských Alp i kupříkladu běžci na lyžích. Pro ně jsou k dispozici pravidelně upravované a dobře značené trasy různých náročností a profilů. Pozitivní je, že většina stop je vedena skrze romantickou bílou krajinu. A není lepšího způsobu, jak do hloubky prozkoumat tuto překrásnou část Rakouska, než z běžecké stopy. Snowboardeři a freestyle jezdci se pochopitelně mohou těšit na četné funparky. Komu by nestačilo lyžování během dne, v Kitzbühelu si může svůj oblíbený sport užívat i po setmění. Otevřeny jsou tady hned 4 sjezdovky s nočním osvětlením.

Kromě střediska Kitzbühel se nachází v údolí i množství dalších menších vesnic a vesniček, co mohou svým hostům něco nabídnout. V řadě případů mají své vlastní lyžařské areály a bezezbytku vyplní přání přijíždějících návštěvníků. Podle znalců lyžování jsou v Rakousku nejhezčími St. Johann, Pillersee, Fieberbrunn, Waidring, St. Ulrich, St. Jakob či Hochfilzen.

Jízdou po upravených sjezdovkách ovšem zábava v oblasti Kitzbühelských Alp rozhodně nekončí. Jakmile je ukončen provoz lanovek a po sjezdovkách se do údolí vrátí poslední sjezdaři, rozjíždí se ve spoustě barů populární après – ski párty. Pro děti a jejich dospělý doprovod je připravena skvělá zábava v podobě jízdy po setmění na osvětlených sáňkařských drahách. Zájemci si mohou zajezdit na bruslích buď na krytých stadionech, nebo pod širým nebem. Na vyznavače adrenalinu čekají snowtubingové jízdy nebo lezectví na ledu. Romantici si bezpochyby nenechají proklouznout mezi prsty možnost noční jízdy s koňským spřežením. A ti nejmenší se skvěle zabaví na aprés ski párty pro děti.