Finance – rady před uzavřením půjčky

Potřebujete si půjčit peníze, ale nevíte jakou půjčku si vybrat?  V dnešní době na internetu, letácích, novinách atd. najdete různé nabídky půjček a úvěrů, které lákají na „NEJ“ půjčky. Jak si ale vybrat tu správnou půjčku dle parametrů (úroků, RPSN, předčasného splacení a dalších skrytých parametrů)?

 

Bankovní půjčky

Nejlevnější a nejvýhodnější půjčky poskytují banky a to ve formě hypoték, půjček a úvěrů. Bankovní půjčky ale nejsou v dnešní době pro každého. Banky při schválení bankovní půjčky prověřují žadatele v bankovním a nebankovním registru, stačí jedna opožděná splátka půjčky nebo opožděna splátka za zaplacený telefon a už máte záznam v registru a banka vám půjčku může zamítnout. V případě, že se opožděné splátky během posledních 4 let opakují, na půjčku u banky zapomeňte.

 

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky dělíme na půjčky bez zástavy nemovitosti a se zástavou nemovitosti nebo družstevního bytu.

 

Nebankovní půjčky bez zástavy

Některé nebankovní společnosti poskytují půjčky bez zástavy většinou do výše 150.000,-Kč. U těchto půjček se prokazuje příjem, nahlíží se do registru a někdy vyžadují i ručitele. V případě menších záznamů v registru půjčku oproti bance poskytnou. V případě, že máte exekuce, záznamy v registrech nebo nemůžete doložit příjem, půjčku zamítnou stejně jako v bance.

 

Půjčky na směnku

U tohoto typu půjček si musíte dát velký POZOR!

Různé firmy nebo zprostředkovatelé nabízejí půjčky na směnku „všem“ bez prokazování příjmu a bez náhledu do registru. U těchto půjček, většinou (skoro vždy) zaplatí klient poplatky předem a pak žádnou půjčku nedostane! A proč půjčka na směnku třeba ve výši 500.000,-Kč není reálná? Odpověď je jednoduchá. Pokud půjčíte někomu na směnku třeba 500.000,-Kč a dlužník po čase na sebe vyhlásí osobní bankrot, ten který mu půjčil (věřitel), dostane jako nezajištěný věřitel obvykle jen 30-40% z půjčené částky tj. při 500.000,-Kč jen 200.000,-Kč. Věřitel, v případě poskytnutí půjčky, mohl by takto rychle zkrachovat. Tyto typy půjček slouží podvodným firmám k vylákání poplatku od žadatelů o půjčku, kteří nakonec půjčku nedostanou!

 

Půjčky zástavou nemovitosti nebo družstevního bytu

V současné době se poskytují nebankovní půjčky oproti zástavě nemovitosti. Věřitel, který poskytne finance, je i v případě osobního bankrotu dlužníka jištěný 100% své pohledávky.

 

A na co si dát u těchto půjček pozor!

  • Neplatit žádné poplatky předem – různé poplatky, odhady, kauce atd. Společnost, která vám opravdu chce půjčit, žádné poplatky předem nebere!
  • Pozor na nízké splátky! Nebankovní společnosti nevydělávají na poplatcích za vklady atd. jako banky, proto se úrokové sazby pohybují od 16% ročně! Některé nebankovní společnosti lákají klienty na nízký úrok kolem 12-13%  a nabízí nízkou splátku. Pak čekají, až klient nedodrží smlouvu (stačí zaplatit splátku o 1 nebo 2 dny později, neuzavřete pojistnou smlouvu na nemovitost vinkulovanou pro společnost poskytující půjčku atd.). Společnost pak sesplatní celou úvěrovou smlouvu a problém je na světě! U půjčky například 300.000,-Kč na 10 let při splátce 5.000,-Kč se při nedodržení smlouvy půjčka v případě sesplatnění může vyšplhat s úroky za celých 10 let a pokutou až na 800.000! V dnešní době krutá realita!
  • Kolik zaplatíte v případě předčasného vyplacení. Některé společnosti požadují u nespotřebitelského úvěru, v případě předčasného vyplacení, úroky až do výše 100% budoucích úroků, některé jenom 50%

Výhody nebankovní půjčky u renovované společnosti

  • půjčky bez nahlížení do registru
  • půjčky bez jakýchkoliv poplatků předem

  • v případě předčasného vyplacení půjčky (u nespotřebitelského úvěru) max. 2% z aktuální dlužné částky navíc! Přiklad. Půjčka 500.000 na 10 let po 2letech budete půjčku chtít vyplatit. Pokud bude aktuální dlužná částka 400.000, zaplatíte navíc max. 8.000. Žádných 30-100% budoucích úroků!!!

Typy poskytovaných půjček zástavou nemovitostí:

Půjčky bez registru a poplatku – půjčky, kde problémy v registrech nejsou důvodem k zamítnutí půjčky. Půjčky jsou samozřejmě bez jakéhokoliv poplatku předem.

Půjčky ihned – expresní vyřízení půjčky obvykle do 4 pracovních dnů, půjčku můžete použít prakticky na cokoliv. Půjčky jsou bez náhledu do registru a poplatku předem.

Půjčky na vyplacení exekuce   půjčky slouží k vyplacení exekuce nebo dražby na nemovitosti.