Jak vybrat svatebního fotografa?

Svatba je určitě jedna z nejkrásnějších událostí, jakou může člověk za svůj život vůbec zažít. Je to nádherný okamžik, při kterém si dva lidé, kteří se milují, řeknou své „ano“ a stvrdí tím svoji nekonečnou lásku. Na svatbu bývají zpravdila přizváni známí, kamarádi a samozřejmě rodina. A aby nezůstala svatba uložena jen v paměti všech zúčastněných, bývá na svatbě ve většině případů i profesionální svatební fotograf.

Jak ale najít a vybrat toho pravého svatebního fotografa? Není to jednoduché, dnes fotí kdekdo a výsledné fotografie podle toho také vypadají. Začít můžeme tím, že zadáme do vyhledávače heslo „svatební fotograf“ a město, kde se bude svatba konat. Například tedy svatbení fotograf Přerov. Vyhledávač nám vypíše v mnoha případech až stovky fotografů. Teď začne ta těžší část, výběr toho pravého fotografa, který nafotí naši svatbu. Otevřeme si portfolia fotografů, hledáme a vybíráme. Jako první vyloučíme střelce, to jsou fotografové, kteří nabízejí „až stovky a tisíce fotografií“. Pořídit na svatbě stovky a tisíce kvalitních fotografií je nesmysl. Správný fotograf fotografuje s rozmyslem, to znamená, že u fotografování přemýšlí a vybírá si záběry. Ve výsledku byste tedy měli dostat kolem 100 kvalitních a upravených fotografií z obřadu a stylizovaného fotografování, případně za celodenní fotografování kolem 200-300 fotografií. Dalším kritériem výběru je termín odevzdání fotografií. Vyloučíme opět fotografy, kteří slibují odevzdání fotografií do druhého dne. Upravit 200-300 fotografií trvá dobrému a grafické programy znalému fotografovi zhruba 2-3 dny. Na druhou stranu ale také vyloučíme fotografy, kteří nám slibují odevzdání fotografií za 20 dní a déle. Teď by nám mělo zůstat na výběr jen několik fotografů. U nich se řídíme spíše svým vkusem a finančními možnostmi. Dále pak můžeme brát v potaz i to, zda má například fotograf nějaké novinářské zkušenosti. Zpravidla fotografové, kteří fotili nějaký čas pro noviny, vám udělají fotografie přirozenější a živější, než fotografové, kteří tráví svůj čas v ateliéru a ven vylezou maximálně na těch pár svateb, které občas fotí.

Přejeme hodně zdaru s výběrem svatebního fotografa! A nezapomeňte, svatební fotograf není jen fotograf, je to člověk, který vám zvěční vaši svatbu na fotografiích, které si budete prohlížet ještě za desítky let… a pak vaše děti a jejich děti…