Svatební fotograf a jak jej vybrat?

Svatba je určitě jedna z nejhezčích událostí, kterou může člověk vůbec kdy zažít. Je to překrásný okamžik, kdy si dva lidé, řeknou své „ano“ a potvrdí tím svoji lásku. Na svatbu se zvou známí, kamarádi a samozřejmě hlavně rodina. Dále bývá na svatbě ve většině případů i profesionální svatební fotograf.

Jak ale najít a vybrat toho správného svatebního fotografa? Není to jednoduché, dnes fotí kdekdo a výsledné fotografie podle toho také vypadají. Hledání můžeme začít tím, že zadáme do vyhledávače „svatební fotograf“ a město, kde se bude svatba konat. Tedy například svatbení fotograf Olomouc. Vyhledávač nám vychrlí nespočet fotografů. Teď začne ta těžší část, výběr toho pravého, který nám nafotografuje svatbu. Otevřeme si portfolia fotografů, hledáme a vybíráme. Jako první vyloučíme střelce, to jsou fotografové, kteří nabízejí „až stovky fotografií“. Pořídit na svatbě stovky kvalitních fotografií je nesmysl. Správný fotograf fotografuje s rozmyslem, to znamená, že u fotografování přemýšlí a vybírá si záběry. Ve výsledku byste tedy měli dostat kolem 100 kvalitních a upravených fotografií, případně za celodenní fotografování kolem 200-300 fotografií. Dalším kritériem výběru je termín odevzdání fotografií, vyloučíme opět fotografy, kteří slibují odevzdání fotografií do druhého dne. Upravit 200 fotografií trvá dobrému a grafické programy znalému fotografovi zhruba 2-3 dny. Na druhou stranu ale také vyloučíme fotografy, kteří nám slibují odevzdání fotografií za měsíc a déle. Teď by nám mělo zůstat na výběr jen několik fotografů. U nich se řídíme spíše svým vkusem a finančními možnostmi. Dále pak můžeme brát v potaz i to, zda má například fotograf nějaké novinářské zkušenosti. Zpravidla fotografové, kteří fotili nějaký čas pro noviny, vám udělají fotografie přirozenější a živější, než fotografové, kteří tráví svůj čas v ateliéru a ven vylezou maximálně na těch pár svateb, které občas fotí. 

Přejeme hodně zdaru s výběrem svatebního fotografa! A nezapomeňte, svatební fotograf není jen fotograf, je to člověk, který vám zvěční vaši svatbu na fotografiích, které si budete prohlížet ještě za desítky let… a pak vaše děti a jejich děti…