Jak vybrat správného svatebního fotografa?

Svatba to je bezesporu jedna z nejkrásnějších událostí, jakou může člověk vůbec za svůj život zažít. Je to okamžik, při kterém si dva lidé, kteří se neskonale milují, řeknou své „ano“ a stvrdí tím svoji lásku, věřme, že navěky. Na svatbu bývají zpravdila přizváni známí, kamarádi a samozřejmě i rodina rodina, blízká i vzdálená. A aby svatba nezůstala uložena jen v paměti, bývá na svatbě ve většině případů i profesionální svatební fotograf.

Jak ale najít a vybrat toho pravého svatebního fotografa? Není to jednoduché, dnes fotí kdekdo a výsledné fotografie podle toho také vypadají. Začít můžeme tím, že zadáme do vyhledávače „svatební fotograf“ a město, kde se bude naše svatba konat. Například tedy „svatbení fotograf Olomouc„. Vyhledávač nám vychrlí nespočet rádoby profesionálních fotografů. Teď ale začne ta těžší část a tou bude výběr toho pravého. Otevřeme si stránky fotografů, hledáme a vybíráme. Jako první vyloučíme střelce, to jsou fotografové, kteří nabízejí „až stovky a tisíce fotografií“. Pořídit na svatbě stovky a tisíce kvalitních fotografií je nesmysl. Správný fotograf fotografuje s rozmyslem, to znamená, že u fotografování přemýšlí a vybírá si správné záběry. Ve výsledku byste tedy měli dostat kolem 100 kvalitních a upravených fotografií, případně za celodenní fotografování kolem 200 až 300 fotografií. Dalším kritériem výběru je termín odevzdání fotografií, vyloučíme opět fotografy, kteří slibují odevzdání fotografií do druhého dne. Upravit 200 fotografií trvá dobrému fotografovi zhruba 2-3 dny. Na druhou stranu ale také vyloučíme fotografy, kteří nám slibují odevzdání fotografií za 14 dní a déle. Teď by nám mělo zůstat na výběr jen několik fotografů. U nich se řídíme spíše svým vkusem a finančními možnostmi. Dále pak můžeme brát v potaz i to, zda má například fotograf nějaké novinářské zkušenosti. Zpravidla fotografové, kteří fotili nějaký čas pro noviny, vám udělají fotografie přirozenější a živější, než fotografové, kteří tráví svůj čas v ateliéru a ven vyjdou maximálně na těch pár svateb, které občas fotí. 

Přejeme hodně zdaru s výběrem svatebního fotografa! A nezapomeňte, svatební fotograf není jen fotograf, je to člověk, který vám zvěční vaši svatbu na fotografiích, které si budete prohlížet ještě za desítky let… a pak vaše děti a jejich děti…