Příprava na pracovní pohovor je klíčová

Většina lidí vám potvrdí, že pracovní pohovor je jedna z nejvíce stresujících okamžiků v životě. Uchazeči o práci mají z pohovoru někdy až patologický strach. Člověk bude při takové situaci vždycky nervózní, ale jsou metody, jak část stresu zredukovat. Hledáte si přece vaše nové zaměstnání.
Říká se, že pokud vás firma pozve na pracovní pohovor, máte napůl vyhráno. V dnešní době si firmy vybírají jen málo uchazečů, které chtějí pozvat na pracovní pohovor. Nikdo nemá čas na dlouhé rozhovory s uchazeči. Na pracovní pohovor je většinou pozváno jen pár nejlepších uchazečů. V tomto úzkém výběru máte šanci zazářit a tak vysněný job získat. Nabídka práce je většinou velmi úzce specifikovaná, musíte si být proto jisti, že budete svými vědomosti s schopnostmi zaměstnavateli vyhovovat.
Nejdůležitější je příprava. Příprava na pracovní pohovor se v žádném případě nesmí podcenit. I ty nejzákladnější věci jako oblečení a hygiena musí být absolutně v pořádku. Oblečení by mělo být čisté, reprezentativní a pokud nemáte jiné informace z firmy, formální. Dokonalá hygiena je samozřejmostí, ale ani např. s parfémem se to nesmí přehánět.
Nikdy nechoďte na pracovní pohovor pozdě, nedostavit se v domluvenou hodinu je pro potencionálního zaměstnavatel jasná zpráva, že jste nekorektní. V ideálním případě byste měli být na místě 10 minut před domluveným časem, budete mít chvilku na vydechnutí, uvolnění, seznámení se s prostředím společnosti a na krátkou přípravu.
Důležitá je ovšem i praktická příprava. Jednou z prvních otázek na pracovním pohovoru bývá „Co víte o naší firmě“ a „Proč chcete pracovat právě pro nás“. Proto je nutné nastudovat si co možná nejvíce informací o společnosti, kde chcete pracovat z firemního webu a ostatních zdrojů na internetu.
Každá nabídka práce je plná podmínek a požadavků na uchazeče, z toho je možné udělat si obrázek o tom, na co se vás budou při pohovoru ptát. Někdy se stává, že je uchazeč o práci vyzván k praktické ukázce svých dovedností např. na počítači nebo může část pracovního pohovoru probíhat v cizím jazyce. Na pohovor si s sebou vždycky vezměte kopii životopisu, který se bude hodit, pokud zaměstnavatel nebude mít váš životopis vytištěný, získáte plusové body. Styl elektronického a tištěného životopisu může být rozdílný, pokud máte problém s papírovou verzí, stáhněte si životopis vzor.