Sledování konkurence není pouhým nekalým způsobem, jak si udržet stávající zákazníky a přilákat nové

Tah na bránu není pouhým zkratkovým pojmem, kterým se ohánějí sportovci prohánějící se po kluzišti nebo brázdící s kulatou či šišatou mičudou zelené pažity. Tímto heslem by se měli řídit i všichni obchodníci, ať už podnikají v internetovém, anebo přímém prodeji. Tento trend se doposud nepodařilo českým prodejcům nastolit. Poptávku dokážou zastoupit, dovedou se umně postarat o propagaci zboží, ovšem zásadní krédo tuzemským obchodníkům chybí – silný brand. Neboli podpora značky. Česká republika totiž v používání brandingu jako nástroje profitability ještě zaostává za zkušenější západoevropskou konkurencí. Proto by se naši prodejci měli naučit používat prověřené nástroje k budování značky. Sem patří jak sledování konkurence, tak chování spotřebitelů.

Analýza konkurence není jen kopírováním, ale i tvorbou vlastní, rychlejší cesty směrem k zákazníkům

Mnoho majitelů či správců kamenných, ale především internetových prodejen si vůbec není vědoma pojmu budování značky jako stoprocentní možnosti vylepšení si pozice na trhu a zvýšení ziskovosti ve srovnání s konkurenčními obchody. Analýza konkurence není o pouhém sledování. Pružné reakce na chování klientů, ale i poučení se z akcí konaných konkurenčními obchody patří mezi důležitá aktiva obchodníků. Nezdržujte se fyzickým sledováním konkurence, protože již dávno existují speciální programy.

Cenová strategie je zásadní při zvyšování ziskovosti

Cenová strategie a její optimální nastolení není hračkou ani pro začínající obchodníky, ani pro zkušené prodejce. Stejně jako se vyvíjejí moderní technologie, mění se přístup zákazníků k objednávání služeb či nakupování zboží. Dnes vymyslíte jednu strategii, zítra už nebude platit. Pozítří si zvolíte další cestu, jak zaujmout nové spotřebitele, a naopak odradíte stávající. Vývoj trhu a spotřebitelského chování je jedna velká proměnná veličina, se kterou je třeba dennodenně pracovat? Máte na to kapacity? Zřejmě ne, potřebujete se totiž věnovat konkrétním aktivitám ve vlastním obchodě. Svěřte správu analýz i sledování cen konkurence promyšleným softwarům, jež lze úspěšně aplikovat na každý e-shop, anebo web poskytující konkrétní služby. Ušetříte si spoustu času, financí, fyzických sil, navíc s uspokojivým výsledkem.