Puškohledy a kolimátory

Kolimátor se používám současně anebo jako náhrada standardních mířidel zbraní. Upevňuje se na zbraň před mířidla, případně mířidla může zcela nahradit. Kolimátory usnadňují střelci zamíření především tím, že si dokáže poradit se střídavým zaměřováním na mířidla a střelcův cíl. Jejich výhoda je také za snížených světelným podmínek či tmě. Kolimátor na rozdíl od puškohledů má v sobě zdroj světla, který svítí na čočku s antireflexní úpravou, při pohledu do kolimátoru se osvětlený bod jeví jako v nekonečnu.

 

V současné době patří mezi velmi vyhledávané kolimátory výrobce Bushnell. V jeho nabídce najdeme špičkový průhledový kolimátor pro rychlé a přesné zamíření Holosight. Tento kolimátor je díky robustní a velmi odolné konstrukci oblíben u myslivců. U kolimátoru Holosight se světelný bod na rozdíl od ostatních kolimátorů nezobrazuje v kolimátoru, ale pro střelce zdánlivě na zaměřeném cíli. Díky tomuto „holografickému“ zobrazení tak dosahují velkých úspěchů i střelci, kterým klasické uspořádání kolimátorů nevyhovuje. I přes vyšší pořizovací cenu okolo 13 tis. Kč stojí tento přístroj za vyzkoušení. Kolimátor se dá připevnit k jakémukoliv typu zbraně pomocí klasické montáže.

 

Puškohledy usnadňují zacílení na větší vzdálenosti, upevní se ke zbrani místo standardních mířidel nebo před ně. Jedná se o dalekohled, který je vybaven záměrnou osnovou. Jeho využití je zejména na loveckých případně odstřelovacích puškách.Vybíráme-li puškohled, měli bychom věnovat pozornost nejprve jeho povrchu a kvalitě zpracování. Různé nerovnosti či nepřesnosti na povrchu puškohledu mohou nasvědčovat nižší kvalitě jeho zpracování. V dnešní době požadujte, aby puškohled měl celoskleněnou optiku. Celoskleněná optika puškohledu je zárukou maximální průchodnosti světla a trvalé ostrosti obrazu i při změně přiblížení. Neostrý a zakalený obraz je často způsoben plastovými nekvalitními čočkami (např. nízká váha puškohledu může avizovat, že jeho optika je plastová). Pokud máte možnost vyzkoušet si puškohled, pak jej prověřte i za snížených světelných podmínek, neboť tak velice slušně ověříte jeho kvalitu.

 

Další komponent, který dělá zbraň ještě přesnější je balistická věž. Díky balistické věži je možná přesná střelba i na hodně velkou vzdálenost. Mezi opravdové průkopníky patří firma Swarovski jejichž balistiky nabízí možnost přesně mířit na různé vzdálenosti, a to velice přesně. Věž balistky je možné jednoduše namontovat a uzpůsobit ji zbrani. Vzdálenost je možné měnit, kromě čtyř označených vzdáleností máte k dispozici další nastavení vzdálenosti. Pomocí balistického programu stanovíme potřebné hodnoty pro požadované vzdálenosti. Vyrovnávací výstupek, který nahmatáme i za soumraku ukáže na balistické věži, nacházíte-li se v základním nastavení či nikoliv.