Barevné mikroskopy Levenhuk

 

Když rozhodneme se stát majitelem mikroskopu, měli bychom si nejprve mít jasno v tom jaký typ předmětů chcete nejvíce pozorovat. Mikroskopy slouží k pozorování různých preparátů, jako jsou vlákna nebo rostlinné buňky, dále můžete mikroskopem pozorovat různé organismy, minerály a materiály všelijakého původu. Dělíme mikroskopy na ryze začátečnické, dětské mikroskopy (barevné), školní mikroskopy, laboratorním mikroskopy nebo stereoskopické mikroskopy, fluorescenční, metalografické, laboratorní technické mikroskopy.

 

Mikroskop je přesný optický přístroj a aby vám sloužil mnoho let, je důležité dodržovat několik doporučení. Především mikroskop by měl sát na rovném a pevném povrchu. Po každém pozorování dobře opláchněte podložní i krycí sklíčko. Musíte byt opatrní, jelikož hrany sklíček jsou ostré. Pokud nepozorujete, přikryjte okulár mikroskopu krytkou. Jestliže potřebujete mikroskop přenést, zespod jednou rukou opatrně jej vezměte za stojan a druhou musíte přidržovat úchyt v rameni mikroskopu.

 

Pro kvalitní mikroskop není důležité jeho celkové zvětšení jak rozlišení detailu. Je potřeba aby mikroskop mohl velice dobře zaostřit i při největším zvětšení. Zvětšení mikroskopů začíná okolo 40x (například u dětských a žákovských), laboratorní mikroskopy mohou dosáhnout zvětšení více jak 200x. Je třeba si něco říci z historie mikroskopů. Jeden z prvních čočkových mikroskopů byl sestrojen v roce 1590 panem Jensenem, který byl brusič skla a diamantů. Jeho první pokusy v oblasti mikroskopů pak zdokonalil optik Antonio van Leeuwenhooek, který se podílel nejen na tvorbě vlastních mikroskopů, ale také položil základ celé mikrobiologie a pravě za špičkovou společnost se zabývající mikroskopy povazuje Levenhuk s.r.o (www.levenhuk.cz). Taktéž objevil pomocí mikroskopu oběh krve, našel červené krvinky v krvi, a také pozoroval povlak ze zubů.

 

 Z čeho se skládá mikroskop? Mikroskop má tři hlavní součásti. Za prvé je to objektiv, který umožnuje zvětšovat obraz pozorovaného předmětu. Pomocí okuláru můžeme sledovat obraz předmětu vlastním okem. Vzájemnou polohu mikroskopu a okuláru můžeme nastavit pomocí tubusu mikroskopu. Více informace o mikroskopech najdete na naších webových stránkách www.levenhuk.cz